İŞVERENLER İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM

İŞVERENLER İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM

Yozgat Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ahmet Bulut "56486 Sayılı 6 Teşvik İndirimi uzatılmadığında işverenleri İlave 214,65 TL prim yükü bekliyor" diyerek bu sürenin uzatılmasının gerekliliğini dile getirdi.

SMMO Başkanı Bulut tarafından yapılan açıklamada;" Bu konu  aslında biz mali müşavirlerin konusu  değil. Ancak işlemeleri yapan biz olduğumuz için  kanunların uzayıp uzamaması bizler beyanname verdiğimiz için meslektaşlarımı  yakından ilgilendiriyor.

Yozgat da bulunan  esnaf odaları aslında bu konu  hakkında  yazılı sözlü  bildirim yapması gerekmektedir. Esnaf arkadaşlar her ne olursa mali müşavirine  gidiyor. Her  sivil toplum örgütü kendi meslektaşı için biraz çaba göstermesi gerekir. Her fırsatta  şunu dile  getirdim. Değerli vergi mükelleflerimiz sizlerin de bağlı olduğu esnaf odaları var sıkıntınız  derdiniz  onlara iletin onlarda bağlı oldukları kendi birliklerine  bildirsin.

6486 sayılı Torba Kanunla 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 81 inci maddesine eklenen ikinci fıkra ile, 1 Ocak 2013 tarihinden geçerli olmak 5 puanlık sigorta primi Hazine desteğine ilave olarak prime esas kazanç alt sınırı üzerinden 6 puana kadar ilave prim indiriminden yararlanma imkanı sunulmuştu 2015'te yayınlanan genelge ile prim borcu olmayan işverenlere.

Söz konusu ilave prim indiriminden 51 İl ve 2 İlçe yararlanmıştır ve İlimizde bu illerin içerisindedir. Ancak; ilave prim indirimi 31.12.2020 tarihinde son buldu.

Söz konusu genelge ile işverenler SGK primlerini 6 eksik ödeyerek 214,66-TL asgari ücret ile çalışandan tasarruf sağlama imkanına sahip olmuşlardı.

Tüm Dünyada olduğu gibi Ülkemizde de yaşanan covid-19 salgını nedeniyle işverenlerimiz büyük sıkıntı içerisindeler.

Ocak ayına ilişkin SGK prim bildirgelerinin son verilme günü 26 Şubat'ta son bulacaktır. İşverenlerimiz için ciddi bir faydası olan bu indirimin uzatılması umudundan dolayı henüz Ocak 2021 bildirgelerini vermemişlerdir. Uzatmanın bir an önce yapılması hem içinde bulunulan zor günlerde bir nebze de olsa desteklenmesi hem de bildirimlerin bir an önce kamuya aktarılmasında büyük fayda sağlayacaktır.

Beyan ve bildirim için kullanılan MUHSGK beyannamesi biz Mali Müşavirler aracılığıyla yapılmaktadır. Bildirimin son günlere kalması işverenlerimiz kadar özellikle meslek mensuplarımızı da yakından ilgilendirmektedir.2020 başında da aynı konu  aynı kanun için yazıldı ve  yine  böyle   sıkıntıyı yaşadık meslektaşlarım gece  23.59 a kadar  bürolarında  bekledi. Sanki  ceza verir gibi  bu tür kanun uzatmalarının uzayacak veya uzamayacaksa  erken bildirilmesi iyi olur. MUHSGK zaten tam oturmamış  bir sistem, her ay  ayrı bir sorun verdiği  zaten yetkililer tarafından biliniyor. 

Dolayısıyla pandemi koşullarında ayakta durmaya çalışan mükelleflerimiz ve özellikle biz Mali Müşavirler için büyük önem arz eden bu konuda hükümetimizden çözüm bekliyoruz" ifadeleri paylaşıldı.

22 Şubat 2021 Pazartesi tarihinde eklendi ve 306 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız