Öğrencilere Çevrimiçi Seminer

Öğrencilere Çevrimiçi Seminer

Yozgat Bozok Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Çayıralan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün isteği üzerine, uzaktan eğitim yoluyla ilçede okuyan ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik proje konulu seminer verdi.

Çayıralan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlker Akdoğan'ın selamlama konuşmasıyla başlayan ve Şehit Yarbay Yusuf Turgut Ortaokulu Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Sevda Demir'in moderatörlüğünde, 18 Ocak 2021 Pazartesi akşamı gerçekleştirilen toplantıya öğretmenlerden de katılanlar oldu ve farklı sürelerle yaklaşık 100 kişi iştirak etti.

Prof. Dr. Mustafa Böyükata "Proje Seven Öğrenciler için TÜBİTAK Destek Programları ve Yarışmalarına Hazırlık Stratejileri" başlıklı sunumunda sohbet havasında bir seminer gerçekleştirdi. Prof. Dr. Mustafa Böyükata, proje döngüsü yönetimine ilişkin genel bilgiler verdi ve öğrencileri TÜBİTAK programlarına katılmaları yönünde teşvik etti. Öğrencilerin sorularını da cevaplandıran Prof. Dr. Mustafa Böyükata, öğrencilere bilimle ilgilenmenin önemini anlattı. Bu bakımdan da erken yaşlarda proje faaliyetlerinin içerisinde yer almanın onlara nelere kazandıracağı konularına değindi.

Prof. Dr. Mustafa Böyükata, öğrencilerin yeni tip bilgisayar tasarımı, depremlere bağlı problemlere çözüm bulma, çevre kirliliği açısından yenilenebilir enerjiyle çalışan araç geliştirme, insanlara hizmet eden robotlar geliştirme, yaşlıların ve engellilerin karşılaştıkları sorunların giderilmesine dönük çözüm üretme, yeni tıbbi aletler geliştirme, kitap yazma gibi konulardaki paylaştıkları hayallerinden hareketle nasıl proje fikri geliştirebilecekleri yönünde önerilerde bulundu.

Prof. Dr. Mustafa Böyükata, öğrencilerin öğretmenlerinde çok iyi yararlanmaları gerektiğini ve proje fikirleriyle ilgili onlardan rehberlik ve danışmanlık yapmalarını istemelerinin altını çizerek, proje yarışmalarında yer almalarını tavsiye etti. Bilim insanlarından da örnekler vererek ilerde çok farklı işler ortaya koyabileceklerini söyledi.

Toplantıya ilişkin yapılan değerlendirmelerde katılımcı öğrencilerden bazıları, TÜBİTAK hakkında bilgilendiklerini, araştırmalarının daha açıklayıcı olması gerektiğini öğrenmenin kendileri için faydalı olduğunu, güzel ve verimli bir toplantı olduğunu, fikirlerini projelendirip paylaşacakları bir yerlerin olduğunu öğrendiklerini, üzerinde çalıştığı bir fikri için bu buluşmanın çok faydalı olduğunu, bu seminerden sonra proje hazırlamak istediğin ve anlatılan her şeyi beğendiklerini belirttiler.

Öğretmenlerden bazıları da TÜBİTAK'ı duymayan, projenin ne olduğunu bilmeyen öğrencilerin olduğunu, onlar için çok önemli bir farkındalık olduğunu, bilgilendirici olduğunu, öğrencileri daha çok düşünmeye fikir üretmeye ve paylaşmaya teşvik edici bir seminer olduğunu, projenin nasıl yazılacağı ile ilgili bilgilendiklerini, bir projeye en çok öğrencilerin katkı sağlayacaklarını öğrendiklerini, çok faydalı olduğunu belirterek hem kendileri hem de öğrencileri adına Prof. Dr. Mustafa Böyükata'ya teşekkürlerini ifade ettiler.

Çayıralan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlker Akdoğan da faydalı bir toplantı olduğunu; çocuklara karşılıklı soru ve cevap şeklinde devam ettirilmesinin de isabetli olduğu belirterek, kendilerini hiçbir zaman kırmayıp, özveriyle katkı veren Prof. Dr. Mustafa Böyükata'ya teşekkür etti.

20 Ocak 2021 Çarşamba tarihinde eklendi ve 557 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız