Diş çürüğü ihmale gelmez

Diş çürüğü ihmale gelmez

Diş Hekimi Ebubekir Boyraz, Diş çürüğünün, kalp-damar hastalıkları, romatizma, ülser, böbrek, karaciğer sorunları ve hatta kanserin de nedenleri arasında yer aldığını belirterek, diş çürüğünün ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

Yozgat'ta Yimpaş AVM Arkası TOKİ İş Merkezi 3 Blok 1. Katta özel kliniğinde hizmet veren Diş Hekimi Ebubekir Boyraz, yaptığı açıklamada; ağız ve diş sağlığının önemine değindi.

Diş çürüğünün birçok hastalığa davetiye çıkardığına vurgu yapan Diş Hekimi Boyraz, " Sağlıklı dişlere sahip olmak için ağız ve diş sağlığına gereken önemi vermeliyiz. Günlük rutin olarak dişlerimizi sabah akşam mutlaka fırçalamalıyız. Diş ağrısının baş göstermesiyle birlikte hemen bir diş hekimine giderek önceden dişlerimizin tedavisini yaptırmalıyız. Dişle ilgili erken tedavi uygulaması dişlerin kanal tedavisi ve dolgu ile kurtarılmasına da olanak sağlar. Geç kalınmış bir diş tedavisinde dişi kurtarmakta zor olur. Bu bakımdan ağız ve diş sağlığı ihmale gelmez."dedi.

6 AYDA BİR MUTLAKA DİŞ HEKİMİNE 

GİTMELİYİZ

"Ağız ve diş salığımız için mutlaka 6 ayda bir diş hekimine gitmemiz gerekir" diyen Boyraz,

İhmal edilen küçük bir çürük; kalp-damar hastalıklarına, böbrek sorunlarına hatta kansere bile neden olabilmektedir Ağız ve diş sağlığının öneminin farkında olan ülkelerde diş hekimine 6 ayda bir gitme zorunluluğu varken, ülkemizde böyle bir zorunluluk olmamakla birlikte ancak 2 yılda bir diş hekimine gidilmektedir. Buda mecburiyetten ağrı veya çürük diş rahatsız etmeye başlayınca gidilmektedir. İleride oluşabilecek sistematik rahatsızlıkların önüne geçebilmek için ağız ve diş bakımını düzenli yapmak, gerekir."diye konuştu.

ÇOCUKLARIMIZA 

DİŞ FIRÇALAMA 

ALIŞKANLIĞI 

KAZANDIRMALYIZ

Çocuklarda diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmasının son derece önemli olduğuna dikkat çeken Diş Hekimi Boyraz, şöyle devam etti: "Ata sözünden de anlaşılacağı üzere "Ağaç yaş iken eğilir" sözü bu manada önem teşkil ediyor. Küçük yaşta kazanılan diş fırçalama alışkanlığı çocukların büyüdüklerinde sağlıklı dişlere sahip olmasına büyük katkı sağlayacaktır. Anaokuluna yeni başlayan çocukların yüzde 40'ında süt dişi çürükleri görüldüğünü hesaba katarsak, erken yaşta diş fırçalama alışkanlıklarının gelişmesinin önemi daha da artmaktadır."

FINDIK CEVİZ GİBİ SERT BESİNLER 

DİŞLERLE

 KIRILMAMALIDIR

Sert kabuklu besinlerin dişlerle kırılmaması gerektiğini vurgulayan Boyraz, "Fındık, ceviz gibi sert besinler dişlerle kırılmamalıdır. Sabah ve akşam dişleri fırçalamak, diş ipi kullanmak ve ağız gargaraları ile dişlerin detaylı temizliğini yapmak. Diş ipi çok yaygın olmamakla beraber diş temizliğini tamamlayan işlemdir. Şeker, çikolata, lokum gibi gıdalardan sonra dişlerin özellikle fırçalanması gerekmektedir. Özellikle çocukluk çağında dişlerin çıkması ile birlikte azı dişlere fissür örtücü uygulanması çürükleri önlemektedir. Şekersiz sakız çiğnemek dişlerin temizlenmesine yardımcı olur. Genel sağlığımızın ayrılmaz bir parçası olan ağız ve diş bakımına her zaman gereken önemi göstermeliyiz. Vatandaşlarımızın mutlaka 6 ayda bir ağız ve diş sağlığı bakımı için bir diş hekimine gitmesi gerekmektedir."şeklinde konuştu. 

21 Kasım 2020 Cumartesi tarihinde eklendi ve 355 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız