Neden İmam Hatip Okulları Tercih Edilmeli

Neden İmam Hatip Okulları Tercih Edilmeli

Hak Savunucuları Derneği Başkanı Hüseyin Durusoy, İmam Hatip Okulları ortaokul ve lise bölümlerinden oluşmaktadır. Normal ortaokul ve lise müfredatına ek olarak dini ve ahlaki eğitim veren, mesleğe ve üniversiteye öğrenci yetiştiren, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından denetlenen resmi devlet okullar olduğunu söyledi.

Durusoy yaptığı açıklamada, "İmam Hatip Okullarının temel gayesi kendisi ve yaşadığı toplum için bilgili, kültürlü, başarılı, kendine güvenen, inançlı gençler yetiştirmek; 21. yüzyılda gelişen ihtiyaçlara cevap verecek bireyler olarak onları hayata hazırlamak; insana değer veren, problemlere çözüm üretebilen milli ve manevi değerlerini koruyan ve geliştiren kişilikli insanlar olarak onları yetiştirmektir.

İmam Hatip Okulları sosyal bilimler, beşeri bilimler, fen bilimleri ile birlikte İslami ilimleri aynı müfredat altında gösteren Türkiye'ye özgü bir tecrübedir. Bu tecrübeden başta Türk cumhuriyetler olmak üzere yirmi (20)'nin üzerinde ülke istifade etmektedir.

Diğer okullarda ki zorunlu derslerin tamamı İmam Hatip Okullarında mevcuttur. Öğrencilerimiz diğer ortaokul ve lise öğrencilerinin sahip oldukları bilginin yanı sıra İslam dininin temel kaynaklarını ve yöntemlerini tefsir, hadis, ilmihal, hitabet, Peygamber efendimizin hayatı, Kuranı kerim  ve Arapça derslerini doğru kaynaklardan ve formasyon sahibi eğitimcilerden edinmektedirler.

İmam Hatip Okullarında Arapçanın yanında İngilizce de zorunlu ikinci dil olarak öğretilmektedir. Hatta bazı imam hatipler okullarında İngilizce eğitim yapılmaktadır.

İmam Hatip Okullarından hemen her mesleğe yönelmiş saygın kişiler mezun olmuştur. Bilim, kültür, sanat, eğitim, siyaset ve iş dünyasında önde gelen birçok kişi İmam Hatip mezunudur.

Gençlerimize bu okullarda değerler eğitimi verildiği için kötü alışkanlıklar yok denecek kadar azdır.

Kur'an-ı Kerimi yüzünden kurallarına uygun bir şekilde öğrenmenin yanında, Kur'an´ın mesajlarını anlamak ve hayata geçirmek için gerekli eğitim ve öğretim verilmektedir.

İmam Hatip Ortaokullarında normal okullardaki kadar matematik ve fen dersleri verilmektedir. İmam hatip Orta okullarını bitiren öğrencilerimiz. Herhangi bir katsayı ve buna benzer uygulamalarla karşılaşılmadan istedikleri Proje okullarına Fen Liselerine ve Anadolu liselerine gidebilmektedirler. Bunun yanı sıra istedikleri mesleki, spor, sanat, sosyal bilimler gibi lise bölümlerini de tercih edebilmektedirler.

İmam Hatip Liselerini bitiren öğrencilerimiz. Hem Milli savunma Üniversitelerini hem de Mühendislik Fakültelerini, Tıp Fakültelerini, Diş Hekimliği fakültelerini, Eczacılık fakülteleri. Hukuk Fakültelerini ve Eğitim Fakültelerini de hiçbir katsayı problemi ile karşılaşmadan tercih yapabilmektedirler. Bunun yanı sıra istedikleri diğer meslekler ile spor, sanat, sosyal bilimler gibi diğer bölümlere de gidebilmektedirler. Aynı şekilde İmam Hatip Lisesi Mezunları Polis okullarını da edebilmektedirler.

İmam Hatip liseleri aynı zamanda mesleğe hazırlayan meslek liseleridir. İmam Hatip Lisesi mezunları diyanette imamlık, müezzinlik, Kur'an kursu öğreticiliği, müftülük çalışanı ve diğer diyanet kadroları gibi liselerin mezunlarına sağlamadığı devlet memurluğu imkânları sağlamaktadır. İmam hatip liseleri hem üniversiteye öğrenci hazırlar hem de imam, müezzin, Kur'an kursu öğretmenliği ve dinî ilimler uzmanlığı mesleklerine adam yetiştirir.

Dini ilimler, insanın ahlakının güzelleşmesine, vicdan eğitimine ve zekâ gelişimine yardım eder. Bilgi beyni besler, öğrendiklerimizi uyguladığımızda amellerimiz güzelleşir, dinî ilimler ahlakımızı güzelleştirir. İmam hatip okullarında okutulan birçok mesleki dersler ahlakın güzelleşmesine yardım etmektedir.

İslam güzel ahlaktır, cemiyet dinidir, ilim dinidir. Birinci Kaynağı Kurandır ve Peygamber efendimizin hayatıdır. 

İslam da nefsi terbiye etmek esastır. İnsan ilim ile iyiyi ve kötüyü birbirinden ayırır ve iyilik yapmaya yönelir. İyiliğin yanı sıra kötülüklerden kaçmak ve nefsi ile mücadele etmek şarttır. 

Eğitim; iyiyi, doğruyu, güzeli, hakikati anlatmak içindir. Hayat bir okuldur, insan ilim öğrenerek kemale ermek için dünyaya gelmiştir. Bu sebeple çocuklarımıza dinimizi ve değerlerimizi öğretmek zorunluluğumuz vardır.

SONUÇ OLARAK

İmam Hatip Okulları milli ve manevi değerlerine bağlı, belirli bir hedefi olan, hem beşeri bilimlerde, hem de fen ve sosyal bilimlerin de kendini yetiştirmiş. Topluma faydalı, düşünen ve düşündüğünü söylemekten çekinmeyen, hitabeti kuvvetli, araştırmayı seven aktif gençler yetiştirmeyi ilke edinmesiyle ailelerin ve öğrencilerin tercih sebebidir."

15 Eylül 2020 Salı tarihinde eklendi ve 201 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız