TEDBİRLERE UYALIM "KAZANIMLARIMIZI KAYBETMEYELİM"

Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü Kurban Bayramı kapsamında, Covid-19 pandemisi nedeniyle tedbirler aldı.

TEDBİRLERE UYALIM  "KAZANIMLARIMIZI KAYBETMEYELİM"

Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü Kurban Bayramı kapsamında, Covid-19 pandemisi nedeniyle tedbirler aldı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan "Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi" kılavuzunda yayınladı.  

İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin kılavuzda yayınlanan tedbirler tüm vatandaşların uyması gerektiğini belirterek;" Önlemlere uyulması sağlığımızı korumak adına önemlidir.

Buna göre, hayvan kesim yerlerinde görev yapacaklara, kasaplara, temizlik görevlilerine ve yöneticilere Covid-19 salgını ile ilgili eğitim verilmesi, güvenlik mesafesine uyulması ve maske takılması önemli tedbirlerdendir.

Hayvan satış alanında 8 metrekareye bir kişi (müşteri ve satıcı beraber) olacak şekilde kontrollü insan girişi sağlanmalı; Hayvan satış alanının giriş kapılarına ve uygun yerlerine, Covid-19'dan korunma önlemleri ile ilgili bilgilendirici kuralların olduğu tabelalar asılmalı; Hayvan satış alanlarına ateş, öksürük, burun akıntısı ve solunum sıkıntısı olan müşteriler içeri alınmamalı; Hayvan satış yerlerine girenlerin ateşi ölçülmelidir; vücut sıcaklığı 38 derecenin üstünde olanlar içeri alınmamalı; Müşteriler, hayvan satış alanlarında uzun süre kalmamaları için uyarılmalı; Kapalı alanı veya tesisi olan hayvan pazarlarında müşterilerin tesis alanlarına maskeli olarak girmeleri ve tesis içerisinde maskeli olmaları sağlanmalı. Girişte el dezenfektanı bulundurulmalı ve tesise giren her misafirin el antiseptiği kullanması sağlanmalı. Bütün kullanım alanlarda (bekleme, dinlenme) en az 1 metre mesafeye uyacak şekilde düzenleme ve ihtiyaç olan yerlerde zemine ve oturma alanlarına işaretlemeler hazırlanmalı; Bu tesislerdeki yeme-içme alanları Covid-19 kapsamında restoran, lokanta, kafelerde alınması gereken önlemlere uyulmalı; Hayvan satış alanında insan kalabalığı ve belirli yerlerde yoğunluğu önlemek için uygun hayvan satış üniteleri oluşturulmalı. Bu üniteler arası mesafe en az 2 metre olmalı; Her hayvan satış ünitesinin uygun yerinde el antiseptiği veya en az yüzde 70 alkol içeren kolonya bulundurulmalı. Hayvan satış alanı içerisinde ulaşılabilir yerlerde el yıkamak için lavabolar oluşturulmalı. Yeterli sayıda lavabo ve tuvalet olmalı. Hayvan satış alanı içerisinde seyyar satıcı dolaşmamalı. Hayvan satış alanı yakınında hizmet veren büfe, bakkal ve kahvehaneler COVID-19 kapsamında alınması gereken önlemlere uymalı; Hayvan satış alanlarının düzenlenmesi ve çevre temizliğinde Kurban Bayramı'nda Alınması Gereken Önlemlere İlişkin Mevzuata" uygun hareket edilmelidir.

Sağlığımızı korumak, sağlıklı ve mutlu bir bayram geçirmek kurallara ve tedbirlere uymakla mümkündür. Tedbirler kapsamında;

Uzaktan bayramlaşalım. Ev ziyaretlerine gitmek yerine yakınlarımızın bayramını telefonda ya da görüntülü görüşerek kutlayalım. Ayrıca, bayramda yapılan mezarlık ziyaretlerinde de kalabalık oluşturulmamasına dikkat edelim. Çünkü sosyal mesafe ve maske kullanımını ciddi anlamda sürdürmezsek önümüzdeki günlerde riskimiz artacaktır. Kazanımlarımızı kaybetmeyelim." dedi.

 

30 Temmuz 2020 Perşembe tarihinde eklendi ve 852 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız