TARLA GÜNLERİ ÇİFTÇİLERİ BULUŞTURDU

Konya'da ve Ülke genelinde tohumculuk konusunda uzman firma olan ALP Tarım tarafından yetiştirilen soğuğa, hastalığa dayanaklı, dekar verimi yüksek Yerli ve Milli Alp-1 ekmeklik buğday tohum çeşidi Yozgat İline bağlı Büyüktaşlık ve Babalı köylerinde gerçekleştirilen tarla günleriyle bölge çiftçiyle buluşturdu.

TARLA GÜNLERİ ÇİFTÇİLERİ BULUŞTURDU

Konya'da ve Ülke genelinde tohumculuk konusunda uzman firma olan ALP Tarım tarafından yetiştirilen soğuğa, hastalığa dayanaklı, dekar verimi yüksek Yerli ve Milli Alp-1 ekmeklik buğday tohum çeşidi Yozgat İline bağlı Büyüktaşlık ve Babalı köylerinde gerçekleştirilen tarla günleriyle bölge çiftçiyle buluşturdu. Yozgat ve Bölgesi Çiftçileri Yerli ve Milli ALP-1 Ekmeklik Buğday tohum çeşidini tercih ettiklerinden dolayı memnun oldukları dile getirdiler.

Koronavirüs salgını ile birlikte gıda tüketiminin artması tarım ve tarımsal üretimin önemi bir kez daha ortaya çıkarırken Türkiye'nin tahıl ambarı olarak bilinen Konya'da yetiştirilen, Yerli ve Milli "Alp 1 Ekmeklik Buğday Tohumu" Yozgat'ın Sorgun ilçesi Babalı ve Büyüktaşlık köyünde düzenlenen tarla günü etkinliğiyle tanıtıldı. Bölge çiftçisi ve sektör temsilcilerinin katıldığı programda konuşan Alp Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Alptekin İlgün, Türkiye'nin birçok farklı bölgesinde yaptıkları ekimle kıraç arazilerde dekar başına 450, sulu arazilerde ise dekar başına 850 kilogram verim alındığını söyledi. Yabancı firma tohum çeşitlerinin Türkiye'nin arazilerini işgal ettiği dönemde yerli bir firma olarak yerli ve milli çeşitlerle yıllardır Türk tarımına hizmet vermenin gururunu yaşadıklarını kaydeden İlgün, "Maksadımızın hızlandırılmış ıslah dediğimiz, melezleme metoduyla gen transferi yapılıyor. Yani buğdayların üstün özelliklerini, enerjisini, glütenini, soğuğa dayanıklılığını, kurağa dayanıklılığını veya hastalıklara dayanıklılığını veya dekar verimliliğini artık bu genleri bizim uzmanlarımız çözdüler" diyerek uzun zamanadır çalışmalarını sürdürdüklerini açıkladı. Türk tohumculuğunun öncü isimlerinden biri olan Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr Süleyman Soylu ise konuşmasında, buğday çeşidinin yerli ve milli olduğunu vurgulayarak, dışa bağımlı olmadan çiftçinin gönül rahatlığı ile üretim yapabileceğini bildirdi. Prof. Dr. Soylu, bu çeşit ile yüksek verim alındığını, sert kışa dayanıklı tohumla çiftçinin yüzünün güleceğini ve zarar etmeyeceğini ifade etti. Yeni üretilen ve tescil edilen Yerli ve Milli ALP-1 Ekmeklik buğday tohumunu Yozgat bölgesinde ilk kez eken çiftçi Erdal ve oğlu Cemil Şahin, yüzde 80'i kurak arazide beklentilerin üstünde ürün almayı umduklarını vurgulayarak, "Burada yaklaşık 200 kiloluk verim veren yerde 600 kilogram verim bekliyoruz. 200 kilogram verim sağladığımız tarlalarda 600 kilograma kadar verim almaya başlamak biz çiftçiler için büyük önem taşımaktadır. Önemli olan azla çok kazanmaktır. Araziye yapılan ekimin çok fazla olması para kazanıldığı anlamına gelmiyor. Daha küçük tarlada daha fazla verim almak daha çiftçi için büyük fark yaratır."dedi.

ALP-1 Ekmeklik Buğdayın tanıtım ve tarla gününe gelen Yozgat Bölge çiftçileri bundan sonra tercihlerinin ALP-1 Ekmek Buğday tohumu olacağını ve bundan sonra çiftçilerinde verimli ve sertifikalı tohumdan çok ürün alacaklarını söylediler

Sertifikalı ekmeklik buğday ALP 1'in tanıtımına Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof Dr. Süleyman Soylu, Yozgat'daki Tarım Kredi Kooperatifleri Müdürleri,

Yozgat Panko Birlik Kooperatif, müdürleri, Yozgat Ziraat Odası Başkan ve üyeleri, Yozgat Tarım İl ve İlçe Müdürlüğü mühendisleri ve Sorgun'lu çiftçileri de dahil olmak üzere iki yüzün üzerinde kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Tarla günü yenilen öğle yemeğinin ardından son buldu.

16 Haziran 2020 Salı tarihinde eklendi ve 1293 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız