COVİD 19 EKONOMİYİ ALT ÜST ETTİ

COVİD 19 EKONOMİYİ ALT ÜST ETTİ

Yozgat Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, Covid 19 virüsünün ekonomiyi çok etkiledğini. Bu durumun derinleşmesinin endişe verici olduğunu dile getirdi. Yozgat ilimizin  zaten olmayan ve sıkıntıda olan ekonomisi çökme  noktasına  geldi.Vergi mükelleflerinin çok büyük bir yük altında olduğunu belirterek, "Vergi ötelemeleri finansal açıdan bir kaynak olarak gözükse de ticari hayattaki ciro düşüşleri iş hayatını düşündürmektedir. Vergi mükellefleri bir yapılandırma, matrah artırımı, stok, kasa affı gibi konular da beklenti içine girdiler" dedi.518 sıra nolu vergi usul kanununa göre bazı beyannameler ertendi ve bunların ödemleride 6 ay sonra'ya ertelenmiştir.Mükellef zaten zor durumda iken 6 ay sonra o ayla birlikde bu vergilen ödenmesinin zor olduğunun bilinmesinde fayda vardır.

Bulut, Devlet tarafından çıkarılacak yapılandırmanın, vergi mükellefleri ve idare için kazanç olacağını, her iki kesimde rahatlama yaratacağını söyledi. Önemli olanın piyasaların açılması ve ekonomin sarılması olduğunun altını çizen Bulut, "Yoksa vergi mükellefi tahsilat yapamazsa yapılacak olan vergi barışının hayata geçmesi de zor olacaktır. Her şeyden önce ekonominin yapı taşları düzelmelidir" dedi.

Daralma kaynaklı nakit sıkıntısının vergi cephesinde iki önemli endişeyi öne çıkardığını anlatan Bulut, "Yeni bir yapılandırma ile birlikte vergi barışı beklentisi oluştu" diye konuştu.

Vergi mükelleflerinin zor dönemeçte olduğunu belirten Bulut, Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerini azaltmak amacıyla kamunun vergi alacaklarına getirilen ertelemede ilk taksit günü yaklaştıkça reel sektördeki tedirginliğin de artmaya başladığına dikkat çekti.,

Genel ekonominin bozulmasının şirket ve hane halkları yanı sıra kamu maliyesini de olumsuz etkilediğini belirten Bulut "Hazine ve Maliye Bakanlığı, gelen talepler doğrultusunda kendi gelirlerini de fazla ötelemeden basiretli bir tacir gibi vergi alacaklarını erteledi" dedi. Öngörmediği giderlere katlanmak zorunda kalan kamunun, gelirde de sorun yaşadığının altını çizen Bulut, "Mükellef de gelir yönünden sıkıntıda olduğu için bir yandan geçmiş borcunu ödeyememekte, diğer yandan yeni vergi dönemleri gelmektedir" dedi.

Bu sebeple tahakkuk-tahsilat dengesinde daha geniş çaplı bozulma beklediğini bildiren Bulut, son dönemlerde birçok mükellefin yapılandırılmış borcunu da ödeyemediği için bozulan yapılandırma sayısında ciddi artış yaşandığını kaydetti. Zorda olan firmaların önünü açmanın tek yolunun yeniden bir yapılandırma düzenlemesinin hayata geçirilmesi gerektiği kanatindeyim, "Vergi barışı ile birlikte getirilecek yeniden yapılandırma durma noktasına gelen kamu gelirlerinin yeniden artmasını sağlayabilecektir" ifadesini kullandı.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi, önceki dönemlerin incelenmeyeceği garantisiyle çıkarılacak vergi barışına da mükelleflerin büyük ilgi göstereceğinin ortaya çıktığının altını çizen Bulut, bunun da kamu gelirini artırıcı başka bir unsur olacağını söyledi. Son dönemlerde, konuşulan kamu gelirini artırmak için  Net Aktif Vergisi'nin getirilmesi yönünde hazırlıklar yapıldığına da değinen Bulut, bunun dengeler açısından büyük tehlike oluşturacağını belirtti ve sosyal kırılma yaşanacağı uyarısında bulundu. Mükellefe yeni bir vergi eklenilmesi durumuda"Ekonomi zaten kötü durumda, firmalar zorda, bu noktada yeni bir vergi icat ederek işleri daha da zorlaştırmanın anlamı yok" diye konuştu.

1 Haziran 2020 Pazartesi tarihinde eklendi ve 1157 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız