"SEVDİKLERİNİZE SARILMAK İSTİYORSANIZ DİKKAT"

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, korona virüs salgınında sosyal mesafe ve korunma tedbirlerinin büyük önem taşıdığının altını çizerek, "İlerde tüm sevdiklerinize sıkı sıkı sarılmak istiyorsanız bir süre uzak durmalısınız. Bu süreçte koskoca bir Sağlık Ordusu ile sizlerin hizmetindeyiz." dedi.

"SEVDİKLERİNİZE SARILMAK İSTİYORSANIZ DİKKAT"

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, korona virüs salgınında sosyal mesafe ve korunma tedbirlerinin büyük önem taşıdığının altını çizerek, "İlerde tüm sevdiklerinize sıkı sıkı sarılmak istiyorsanız bir süre uzak durmalısınız. Bu süreçte koskoca bir Sağlık Ordusu ile sizlerin hizmetindeyiz." dedi. 

Şahin, "Tabi ki hastalananlar olacaktır, burada da amacımız hasta kişilerin bu hastalığı başkalarına bulaştırmalarını önlemektir.  Tedavisi tamamlandıktan sonra hastaneden taburcu olan ve hastaneye yatışı gerekmediği düşünülen tüm hastalar 14 gün boyunca evde izole olmalıdırlar. Ev izolasyonu için uyulması gereken kurallar çok önemlidir. Ancak bu kurallara tam uyulduğu zaman izolasyon amacına ulaşacaktır" diye konuştu. 

Şahin," Bizler öyle güzel bir kültüre sahibiz ki eş dost akraba arkadaş komşu bizler için çok önemli. Hepimizin yakınları var sevdikleri var. 

Ancak yakınlarımızı ve sevdiklerimizi korumak için bazı fedakarlıklar gerekiyor. Aile gezmelerine ara vermek bunların başında geliyor. 

Daha sonra uzun uzun oturup sohbetler edeceğimiz, sarılıp kucaklaşacağımız güzel günlerin çabuk gelmesini istiyorsak kurallara uymamız gerekiyor" dedi. 

PİDE ALMAK İSTEYENLERE VİRÜS UYARISI 

Ramazan ayı ile birlikte sahur ve iftar vakti için pide almak isteyenlere korona virüs uyarısında bulunan Şahin, "Ramazan ayında en çok tüketilen gıda ürünlerinden olan pide oluyor. Bu da fırınların önünde kalabalıkların oluşmasına ve korona virüsün hızlı yayılması için fırsat olabilir. Mümkün olduğu sürece bu dönemde kalabalıktan uzak duralım" dedi. 

ORUÇ TUTMAK COVİD-19'A YAKALANMA AÇISINDAN RİSK OLUŞTURMUYOR 

Şahin, sağlıklı bireylerin oruç tutmasının Covid-19'a yakalanma açısından bir risk oluşturmayacağını söyledi. Şahin, yapılan bilimsel çalışmaların oruç tutma sırasında bağışıklık için önemli olan antikorların seviyesinde herhangi bir azalmaya rastlanmadığı yönünde olduğunu ifade etti. 

Ramazan ayında da güçlü bağışıklık sistemi için beslenmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Şahin, iftarla ilgili şu önerileri sıraladı: "İftarı, ezan sesi ile startı verilen bir yarış gibi görmeyelim. 

Peynir, zeytin, hurma gibi iftariyelikler ve mide dostu çorba ile iftarımıza başlayıp, salata ile devam ederek yemek hızımızı yavaşlatmalı, sonrasında ana yemeğe geçmeliyiz. 'Yavaş yiyemiyorum' diyenlerdenseniz mutlaka sofradan kalkıp 15 dakika ara vererek ön iftar ve iftar olarak öğününüzü ikiye bölmelisiniz." 

"SAHURU ASLA İHMAL ETMEYİN" 

Sahurun da asla ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizen Şahin, "Sahurda hafif ve proteince zengin beslenmenin gün boyu tok kalmamızı sağlayacağını unutmayalım. Sahurda tüketilen yumurta, peynir, süt, yoğurt, ceviz, badem içerdikleri çinko sayesinde bağışıklığı güçlendirici etki yapar. Kuru baklagil eklenmiş çorbaların sahurda tüketilmesi hem lif içeriği hem de protein içeriği nedeniyle sahur için iyi seçeneklerdendir. 

C vitamini ile bağışıklık sistemi arasında yakın bir ilişki olduğu bilinmektedir. Bu sebeple C vitamini yönünden zengin kivi, çilek, greyfurt, portakal gibi meyvelerin ve biber, maydanoz, roka, limon, domates gibi sebzelerin tercih edilmesi önemlidir" dedi. 

10-12 BARDAK SU TÜKETİLMELİ 

Şahin, sözlerini şöyle noktaladı: "Güçlü bağışıklık sistemi için demir minerali önemlidir. Sahurda tüketilen yumurta, iftarda tüketilen ciğer, et, tavuk, kuru baklagiller gibi gıdaların içerdiği demirden yararlanabilmek için bu gıdaların yanında bolca salata tüketilmeli ve hemen sonra çay içilmesi demir emilimini azaltacağından, hiç olmazsa 45 dakika bekledikten sonra çay tüketmeliyiz. Susuz kalmak zayıf bağışıklık sisteminin önemli sebeplerinden biridir. Bu sebeple iftar ve sahur arasındaki kısa zamanda 10-12 bardak suyu tüketmeye çalışmalıyız." 

27 Nisan 2020 Pazartesi tarihinde eklendi ve 1786 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız