"MÜCADELEMİZ ORTAK"

"MÜCADELEMİZ ORTAK"

Yozgat Eczacılar Odası Başkanı Furkan Konya, korona virüsle mücadelede Sağlık Bakanlığı ile mücadelelerinin ortak olduğunu söyledi. 

Yozgat Eczacılar Odası Başkanı Furkan Konya, 10 Mart 2020 tarihinde Türkiye'de de ilk kez korona virüs (Covid-19) taşıyan bir hastanın tespit edildiğini anımsattı.  Her şeyden önce bu yaygın bulaşıcılığa sahip olan hastalığın en az zararla kontrol altına alınmasının en büyük temennileri olduğuna dikkat çeken Konya, "Dünya Sağlık Örgütü'nün pandemi ilan ettiği bir durumla karşı karşıyayız. Olayın ciddiyeti ortada. Bu mücadelede biz eczacılar da Covid-19'un önlenmesine, tanısına, durdurulmasına ve hastaların tedavisine yoğunlaşmış durumdayız. Sağlık Bakanlığı'nın aldığı önlemleri, yürüttüğü çalışmaları ilk günden itibaren titizlikle takip ediyor, bu çalışmaları yerinde buluyor ve destekliyoruz. Bu noktada sağlık erki ile mücadelemizin ortak olduğunu belirtiyoruz" ifadelerine yer verdi.

Dünyanın dört bir yanında hekimler, hemşireler, diş hekimleri, eczacılar ve tüm sağlık çalışanlarının Covid-19 ile mücadelelerini sürdürdüğüne değinen Konya, "Meslektaşlarımız vatandaşımızın maske, dezenfektan, kolonya, ıslak mendil gibi tedbir maksatlı ihtiyaçlarını karşılamak için ellerinden geleni yapıyor. 

Ancak ürün temini noktasında büyük sıkıntılar söz konusu, ecza depolarının elinde ürünler bulunmuyor. Tüm bunların yanı sıra halkın endişesini, ranta ve fırsata çevirenlerin sayısının her geçen gün arttığına üzülerek şahitlik ediyoruz. Söz konusu ürünlerde stok sıkıntısının yanı sıra fahiş fiyat artışları söz konusu. 

Bir diğer endişemiz ise tedarik sıkıntısının beraberinde merdiven altı, denetimsiz, sağlıksız ürünleri getirmesi ve bunun sonucunda halk sağlığının zarar görmesi. Bu noktada denetimlerin artırılması gerektiğine dikkat çekiyoruz" şeklinde konuştu.

Konya, halka  en yakın sağlık danışmanı olarak eczanelerin 7/24 hizmet verdiğini söyledi. Bu anlamda vatandaşın sağlık konusunda eczanelerden bilgi alabileceğine değinen Konya, "İçinden geçtiğimiz bu olağandışı günlerde de profesyonel birer sağlık çalışanı olarak vatandaşlarımıza her zaman olduğu gibi hizmet etmeye devam ediyoruz. Halkımızı doğru bilgi, doğru ürün için doğru adres olan eczanelerimize çağırıyor; güvenilir bilgi için eczacılarımıza danışmaya davet ediyoruz" dedi.

"Halkımızı panik yapmamaya, bilimsel temeli olmayan söylentilere inanmamaya, doğru ve tam bilgi için sağlık otoritesini, sağlık meslek örgütlerini takip etmeye çağırıyoruz" diyen Konya; "Virüsle ilgili son bilgileri, bilgilendirme broşürleri ve videolarını, halkın yanı sıra eczacıların neler yapması gerekenleri Türk Eczacıları Birliği'nin sitesinde yayınlıyoruz. Ülkemize Covid-19 mücadelesinde başarılar diliyor ve halkımıza sağlık temenni ediyoruz" ifadelerini kullandı.

14 Mart 2020 Cumartesi tarihinde eklendi ve 1505 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız