"BULUŞ-İCAT-KEŞİF"

"BULUŞ-İCAT-KEŞİF"

Aydıncık ilçesinde Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata öğrencilere motivasyon artırıcı seminerler verdi. 

Yozgat Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Aydıncık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün davetlisi olarak 21 Şubat 2020 Cuma günü, dört farklı okulda farklı öğrenci gurupları ile bir araya geldi. Şehit Zemçi Doğan Ortaokulu, Şehit Ali Çelik Çok Programlı Anadolu Lisesi, Kazankaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Şehit Dursun Erdoğan Ortaokulu'nda gerçekleştirilen seminerlere İlçe Milli Eğitim Müdürü Kamil Akyol, Şube Müdürleri Ali Kaplan, Satılmış Gündüz, Okul Müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

İlk buluşma Aydıncık Şehit Zemci Doğan Ortaokulu öğrencileriyle, "Buluş - İcat - Keşif" başlığı etrafında, karşılıklı soru cevap şeklinde gerçekleştirildi. Prof. Dr. Mustafa Böyükata, insanın var olduğu günden bu güne çevresinde olup bitenleri anlama, eşyanın mahiyetini kavrama, evrende var olan sırları çözümleme merakının hiç bitmediğine vurgu yaparak; bu yolda ortaya konan çabalarla pek çok keşiflerin, icatların ve buluşların ortaya konduğunu ve bunun artarak devam ettiğini belirtti. Prof. Dr. Mustafa Böyükata'nın bilimsel çalışmaların öneminden ve bilim insanının vasıflarından da bahsettiği söyleşi tadındaki seminer, ilgiyle izlendi. Öğrencilerin meraklı sorularına da cevaplar veren Prof. Dr. Mustafa Böyükata, kendi hayatından örnekler de vererek, akademik hayata dair bilgiler aktardı.

Öğrencilerle iyi bir iletişim sağlandığı, etkili bir şekilde dikkatlerin konuşma konularına çekildiği ve konuşmanın merakla dinlendiği gözlendi. Prof. Dr. Mustafa Böyükata'nın teşvik edici bir yaklaşımla, sıcak ve samimi bir ortam oluşturduğu, öğrencilerin çok mutlu ve özgüvenli bir şekilde salondan ayrıldığı, hayatlarında iz bırakacak bir söyleşi olduğu belirtildi. Okul Müdürü Emir Alan faydalı bir toplantı olduğunu ifade ederek Prof. Dr. Mustafa Böyükata'ya öğrencilerin hazırladığı bir tabloyu günün anısına takdim etti.

"NİTELİKLİ BİR 

GELECEK İÇİN HEDEF ODAKLI ÇALIŞMAK"

İkinci buluşma Aydıncık Şehit Ali Çelik Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri ile gerçekleştirildi. Bu toplantıda Prof. Dr. Mustafa Böyükata, "Nitelikli Bir Gelecek için Hedef Odaklı Çalışmak" başlığı etrafında düşüncelerini paylaştı. Prof. Dr. Mustafa Böyükata, başaranların çalışanlar arasından çıktığını ama her çalışanın değil, hedef odaklı çalışanların gerçek ve doğru başarıya daha yakın olduğunu belirtti. Hangi mesleği seçerlerse seçsinler, nihayetinde bir şeyler ortaya koymayı; yeni bir şeyler yapmayı, insanlığın, milletin, memleketin ve yaşadıkları çevrenin ilerlemesine ve iyiliğine katkı verecek yeni işler gerçekleştirmeyi hedeflemenin önemine değindi. Öğrencilerin sorularına da cevap veren Prof. Dr. Mustafa Böyükata, bilgi kaynaklarına ulaşmanın günümüzde daha kolay olduğuna değinerek, rekabet gücü yüksek yenilikçi sonuçlara ulaşmada iyi eğitimli ve girişimci yanı güçlü bireylerin rolüne de vurgu yaptı.

Öğrencilerin çekingenliklerini atmalarına katkı veren bir buluşma olduğu ifade edilen toplantıda, öğrencilerin konuşmadan etkilendikleri ve ele alınan konuların hayatlarına yön vermede etkili olacağı değerlendirildi. Gelecek kaygısı ve karmaşası içinde olan, özellikle son sınıf öğrencileri için konuşmacının hayatından örnekler vererek, geleceği nasıl şekillendirebilecekleri konusundaki anlattıklarının, yerinde ve iyi birer örnek olacağı da belirtildi. Okul Müdür Yardımcısı Ayşe Büyük, keyifli ve örgencilerin severek dinlediği seminer için Prof. Dr. Mustafa Böyükata'ya teşekkür etti.

 "FARKLILIĞINI 

ORTAYA KOYAN 

DEĞERLİDİR"

Üçüncü seminerini Kazankaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine yönelik olarak veren Prof. Dr. Mustafa Böyükata, "Farklılığını Ortaya Koyan Değerlidir" başlığı etrafında düşündürücü konulara değindi. Toplantıya öğretmen, öğrenci ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri yanı sıra Aydıncık İlçe Kaymakamı Emirhan Arıkan, İlçe Jandarma Komutanı Mehmet Akif Demir ve İlçe Emniyet Müdürü Murat Deveci de iştirak etti.

Prof. Dr. Mustafa Böyükata, her insanın farklı olduğunu ve bu farklılıkları ile işine değer katabileceğini ifade etti. En iyi olma hali bir kişilik bir haldir ama her insan farklı oluşuyla özeldir diyen Prof. Dr. Mustafa Böyükata, mizacına uygun doğru bir eğitimle karakteri güçlendirilecek gencin, sergileyeceği kişiliği de güzel olacaktır; çevresine yansıttıkları ile olumlu katkı verecektir diyerek, bu konudaki düşüncelerini paylaştı. Prof. Dr. Mustafa Böyükata, toplumu hem gelişmiş ülkeler ile hem de geçmişimizdeki zenginlikler ile doğru bağlar kurarak, ileri taşıyacak gençlere ihtiyaç olduğuna değindi. Çanakkale savaşları sürecinde kaybettiğimiz nitelikli insan açığımızı henüz kapatamadığımızı düşündüğünü belirten Prof. Dr. Mustafa Böyükata, günümüz dünyasına uygun girişimci bireylere ihtiyacın olduğunu vurguladı. Öğrencilerin sorularına da cevap veren Prof. Dr. Mustafa Böyükata, eğitim öğretimleri süresi içerisinde, sosyal, kültürel, sportif ve proje faaliyetleri içerisinde aktif görevler alarak, kendilerini tanımalarını ve farklı yönlerini görmelerini öğrencilere özellikle tavsiye etti.

Okul Müdürü Osman Bozkurt öğrencilerin ilk defa okullarında bir profesörün sohbetine katıldıklarını, kendilerini tanıma ve değerli hissetme bakımından önemli bir sohbet olduğunu belirterek, Prof. Dr. Mustafa Böyükata'ya teşekkür etti.

"HAYALLERİMİZ, 

GERÇEKLER 

VE GAYRET"

Günün son seminerini Kazankaya Şehit Dursun Erdoğan Ortaokulu öğrencilerine veren Prof. Dr. Mustafa Böyükata, "Hayallerimiz, Gerçekler ve Gayret" başlığı etrafında merak uyandıran konuları katılımcılar ile tartıştı. Öğrenciler, öğretmenler ile birlikte velilerden de katılımların olduğu buluşmada bütün sorulara cevap verildi. Prof. Dr. Mustafa Böyükata, hayallerin önemine ve hayal kurmanın, fikir üretmenin değerine vurgu yaptı. Hayal ettiğiniz her şey gerçeğe yakındır diyen Prof. Dr. Mustafa Böyükata, çocukluğumuzda hayal ettiğimiz pek çok şeyin gerçekleştiğini belirtti. Bilim insanlarından da bahsederek, Einstein'in ve o dönem bilim insanlarının yaptığı çalışmaların, bugün yaşadığımız ve kullandığımız pek çok yeniliğin temelinde yer aldığını ifade ederek, o günün bilim insanları bugün kullandığımız akıllı telefonları belki hayal bile edemiyorlardı dedi. Prof. Dr. Mustafa Böyükata, hayallerimizde gerçekçi olup, üzerinde çalışılmaya değer fikirlere dönüştürerek, takip etmek ve gerçekleştirmek için gayret ortaya koymak gerektiğinin altını çizdi.

Okul Müdürü Ertuğrul Tunç, seminerden memnun kaldıklarını belirterek, köy okullarında böyle programların çok anlamlı ve faydalı olduğuna, öğrenciler kadar kendilerinin de heyecan duyduklarına, ufuk açıcı ve öğrencilerin programla ilgili konuşmaya devam edeceklerine, merak ettikleri yeni sorularla karşılarına çıkacaklarına değinerek, Prof. Dr. Mustafa Böyükata'ya teşekkür etti.

24 Şubat 2020 Pazartesi tarihinde eklendi ve 1597 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız