BÖYÜKATA'DAN SEMİNER

Yozgat Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Sorgun Feyzullah Bektaş İmam Hatip Ortaokul Müdürlüğü'nün daveti üzerine, 5 Şubat 2020 Çarşamba günü "Hayallerimiz, Gerçekler ve Gayret" konulu seminer verdi.

BÖYÜKATA'DAN SEMİNER

Yozgat Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Sorgun Feyzullah Bektaş İmam Hatip Ortaokul Müdürlüğü'nün daveti üzerine, 5 Şubat 2020 Çarşamba günü "Hayallerimiz, Gerçekler ve Gayret" konulu seminer verdi.

Okulun konferans salonunda gerçekleşen, sohbet ve söyleşi havasında gerçekleşen toplantıya yedinci ve sekizinci sınıflarda okuyan 175 öğrenci, 8 öğretmenin yanı sıra Okul Müdürü Alper Kapan ile okulun mezunlarından TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yozgat İl temsilcisi Tahir Demirel de katıldı. Okulun dinamik, heyecanlı, hareketli ve candan öğrencileri ile bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Böyükata, ülke, millet ve insanlık için güzel hayaller kurmanın varlıklar içerisinde insana mahsus olduğuna dikkat çekti. Sonsuzluktan gelen ve sonsuzluğa giden dünya yolculuğunda, eşyanın, maddenin sırlarını anlamak insanın düşünmesi ve bilimin öcülüğünde olacağını belirtti. 

Prof. Dr. Mustafa Böyükata, "Herkes en iyi olmayabilir. Ancak herkes birbirinde farklı ve özel yaratılmıştır. Her kes farklılıkları ile yapacağı işlere katkı verebilir ve değer katabilir. İleride ne olmak istediğinizi de ne yapmak istediğinize, peşine düşmeye değer hayallerinize dönük belirlemelisiniz. 

Elbette bunun için gerçekçi planlarınız olmalıdır. Başaranlar çalışanlar arasından çıkar. Doğrudur. Fakat çalışan herkesten ziyade, hedef odaklı çalışanlar kazanır ve gerçek başarıya ulaşır. Bazen öyle güzel hayaller, idealler olur ki; bir ömür çalışmak yetmez. O zaman birlikte çalışmak gerekir. Hedef odaklı ve ekip olarak, takım çalışması gerekir. Bütün bunlar bir gayetle başlar, yine gayret ile devam eder" dedi. Hayatından da örnekler veren Prof. Dr. Mustafa Böyükata, yeteneklerini ortaya koyabilecekleri, ilgi alanlarını gözlemleyecekleri, meraklarını giderecekleri etkinliklerin; proje faaliyetlerinin, yarışmaların, sosyal ve kültürel etkinliklerin içerisinde yer almalarını tavsiye etti. İnsan mizacına uygun sağlam bir karakter geliştirdiğinde sahip olacağı güzel kişiliği ile faydalı bir birey olacağını da ifade eden Prof. Dr. Mustafa Böyükata, sevdikleri meslek ve işleri yapmalarını ya da hangi işi yapmak durumunda iseler o işi severek yapmalarını da özellikle belirtti. Öğrencilerin yoğun ilgi ve aktif katılım gösterdikleri hareketli buluşmada sorulan sorulara da cevaplar verildi.

Toplantı sonun da Sorgun - Feyzullah Bektaş İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Alper Kapan, "Öğrencilerimiz ve bizler için faydalı bir toplantı oldu. Özellikle 7'inci ve 8'inci sınıf öğrencilerimizin motivasyonun artırmak, onları geleceğe daha iyi hazırlamamız konusunda farkındalık oluşturmak, adeta global bir köy olan, gelişen ve hızla değişen dünyaya ayak uydurabilmelerinin bilincini yükseltmek bakımlarından seçilen konu gayet yerinde oldu. Geniş içerikli sunumunda Prof. Dr. Mustafa Böyükata hocamız, günümüz dünyasında, ancak kendini yeniliklere ve geleceğe hazırlayan ve geniş vizyona sahip olan öğrencilerin, ileride çok daha iyi yerlerde olacağını bir kez daha belirtti. 

Kendisini ülkemizin eğitim ve proje faaliyetlerine katkı vermeye adayan, mesaisinin büyük bir bölümünü gönüllü olarak Türk Milli Eğitimine ve gençlerimizin yetişmesine harcayan, ilimizin çok önemli akademisyenlerinden olan kıymetli hocamıza, okulumuzu onurlandırdıkları için okulum ve öğrencilerim adına çok teşekkür ederim" diyerek plaket takdim etti.

7 Şubat 2020 Cuma tarihinde eklendi ve 984 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız