YKS HEYECANI BAŞLIYOR

ÖSYM tarafından açıklanan 2020 sınav takvimine göre 20-21 Haziran tarihinde tüm oturumları yapılacak olan YKS için kayıt süreci bugün başlıyor.

YKS HEYECANI BAŞLIYOR

ÖSYM tarafından açıklanan 2020 sınav takvimine göre 20-21 Haziran tarihinde tüm oturumları yapılacak olan YKS için kayıt süreci bugün başlıyor.

2020 YKS sınavına girmek isteyen ortaöğretimden mezun olmuş ya da yıl sonunda mezun olacak öğrenciler için YKS kayıt süresi bugün başlarken 3 Mart'ta sona erecek.

SINAV HAZİRANDA 

ÖSYM internet sitesi üzerinden 6 Şubat günü başvuruları alınacak YKS sınavı hakkında duyuru yaptı. Duyuruda,''2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS), 20-21 Haziran 2020 tarihlerinde yapılacaktır.

 20 Haziran 2020 tarihinde Temel Yeterlilik Testi (TYT), 21 Haziran 2020 tarihinde sabah oturumunda Alan Yeterlilik Testleri (AYT), öğleden sonra oturumunda Yabancı Dil Testi (YDT) uygulanacaktır. Sınava başvurular, 06 Şubat- 03 Mart 2020 tarihleri arasında yapılacaktır. Adaylar başvurularını, 06 Şubat 2020 tarihinden itibaren elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr adresinden yapabileceklerdir. Sınava ilişkin ayrıntılı bilgi 2020-YKS Kılavuzunda yer almaktadır. Sınava başvurmak isteyen adaylar, 2020-YKS Kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Sınava başvuracak adayların bu Kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

2019-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylardan, 2020-YKS'nin hiçbir oturumuna girmeden 2020-YKS yerleştirme işlemlerinde 2019-TYT puanını kullanmak isteyen adaylar ile 2020 yılında sadece "Özel Yetenek Sınavı" sonuçlarına göre öğrenci alacak yükseköğretim programlarına başvurmak isteyen adayların da, 2019-TYT Dönüştürülmüş Puanlarının hesaplanabilmesi için başvuru süresi içinde 2020-YKS başvurularını yapmaları gerekmektedir.'' ifadeleri yer aldı.

SINAV ÜCRETLERİ BANKAYA YATIRILACAK

2020-YKS'ye başvuran adaylar seçilen oturumlara bağlı olarak sınav ücretini kılavuzda belirtilen miktarda ve ilgili bankaya veya ÖSYM'nin internet sayfasında e-işlemler'de yer alan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartı ile süresi içinde yatıracaklar. Adaylar sınav ücreti olarak; sadece TYT'ye girecek adaylar 70,00 TL, TYT ile birlikte AYT veya YDT'den herhangi birine girmek isteyen adaylar 140,00 TL, TYT, AYT ve YDT'nin tümüne girmek isteyen adaylar ise 210,00 TL yatıracaklar.

ÖĞRENİMİ DEVAM EDENLER OKULLARINDAN BAŞVURACAKLAR

Sınava başvurmak isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde, ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebilecekler. Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında öğrenim gören adaylar; başvurularını kendi okullarından, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinden yapacaklar. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) yapabilecekler. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar ise adaylar, başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinin birinden yapacaklar.

6 Şubat 2020 Perşembe tarihinde eklendi ve 1373 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız