SOĞUK HAVALAR BEL FITIĞI SEBEBİ

SOĞUK HAVALAR BEL FITIĞI SEBEBİ

Ağır yük kaldırmak, fazla kilo ve hareketsiz yaşamın yanı sıra soğuk havalar bel fıtığına sebep oluyor. 

Ağır çanta taşımak, yanlış yatak ve yastık seçimi, cep telefonu, tablet ve bilgisayar gibi cihazların yoğun kullanımı, stres ve depresyon gibi birçok faktörün yanında soğuk havalar da bel ağrısına neden oluyor.

Soğuk hava denince akla ilk gelen illerden biri olan Yozgat'ta da uzmanlar vatandaşları bel fıtığına karşı uyarıyor. 

Soğuk havada beldeki kas kasılmalarının artış göstermesinin, bel bölgesinde yoğun bir şekilde ağrılara sebep olabildiğini belirten uzmanlar, "Oluşan bel ağrıları hayatımızın kısıtlanmasına sebep olurken, günlük birçok faaliyeti kısıtlayacak seviyeye ulaşabiliyor. Sıcak havalarda pek hissetmediğimiz ya da önemsemediğimiz bel ağrıları soğuk havayla birlikte kendini göstermeye başlıyor. 

Son yıllarda gençler arasında yaygınlaşan atlet veya fanilasız giyinme tarzı sırt ve bel tutulmalarının görülmesine sebebiyet veriyor" diye konuşuyorlar.

Bel sağlığının korunması için üşütülmemesi ve soğuk havalarda sıkı giyinilmesi gerekiyor. 

Bel fıtığından kaynaklı bel ağrıları konusunda uyarıda bulunan uzmanlara göre, belde ağrı oluyorsa bunun asla göz ardı edilmemesi gerekiyor. 

Ağrı bacağa yayılıyorsa, bacakta uyuşma, karıncalanma ve hissizlik gibi şikayetleri de beraberinde getiriyorsa bel fıtığı ihtimali ortaya çıkıyor. Böyle bir durumda da fizik tedavi uzmanına giderek muayene olunması gerekiyor.

Yapılan tetkik ve iyi bir muayene sonrası bir an önce gerekli görülen tedaviye başlanması lazım. 

Hastalığın durumuna göre fizik tedavi, ağrı kesici ve kas gevşetici ilaç, enjeksiyonlar ve manipülasyon (elle tedavi) yönteminden bir veya birkaçı uygulanabilir.

Manipülasyon tedavisinde hastalıklı bölge üzerine bir takım bastırma, döndürme, germe ve esnetme gibi manevraların uygulandığını dile getiren uzmanlar şunları söyledi:

"Manipülasyon masajıyla rahatsızlığın derecesi belirleniyor. 

Bu durum hafif vakalar da 2-3, orta vakalar da 4-6, ileri vakalar da 8-10 seans sürüyor. Genellikle haftada bir ya da iki kez olmak üzere 3-5 gün aralıklarla uygulanıyor. 

Elle tedavi yöntemi olan manipülasyon dünyada Amerika, İngiltere, Kanada, Rusya, Çin, Japonya gibi birçok ülkede binlerce doktor tarafından uygulanmasına rağmen Türkiye'de bu tedaviyi uygulayan doktor sayısı yeterli değil. 

Manipülasyon tedavisinin doktorlar arasında daha çok yayılmasına ihtiyaç var."

4 Ocak 2020 Cumartesi tarihinde eklendi ve 1242 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız