"Şehit Emanetleri Sergisi"

"Şehit Emanetleri Sergisi"

Ülkemizin çeşitli yerlerindeki terör olaylarında, yaşamını yitiren kahraman şehitlerimizin kıyafet ve eşyalarından oluşan, "Şehit Emanetleri Sergisi" Sanat Galesi'nde gerçekleştirilen tören ile açıldı. 

Açılış töreni oldukça duygusal anların yaşanmasına neden oldu.

221 ŞEHİT KIYAFET VE EŞYALARINDAN OLUŞUYOR

6 tanesi ilçemizden olmak üzere, 221 şehit kıyafet ve eşyalarından oluşan "Şehit Emanetleri Sergisi"'nin  56. Sergisi, Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi'nde açıldı. Açılış töreninde konuşma yapan Şehit yakınları, konuşmalarında hem kendileri hem de salonu dolduran davetliler göz yaşlarına hakim olmadılar.

 Şehitlerimizin Emanetleri Sergisi'nin açılış törenine, Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut ve eşi Aslıhan Akçay Karabulut, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Belediye Başkan Yardımcısı Fikret Ormancıoğlu, Gölcük Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, BBP İl Başkanı Remzi Kaya, AK Parti İlçe Başkanı Çetin Seymen, CHP İlçe Başkanı Fikret Gürel, Kadın Kolları Başkanı Mine İşeri, Saadet Partisi İlçe Başkanı Yaşar Yıldız, TEMAD Gölcük Şube Başkanı Bekir Tülü, Muharip Gaziler Derneği Gölcük Şube Başkanı Mehmet Arslan, Türkiye Muhtarlar Derneği Gölcük Şube Başkanı Bilge Saral, Şehit Yakınları, Belediye Meclis üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Sanat Galerisi'nde açılan sergi bir dakikalık Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Daha sonra, İl Müftülüğü Vaizi Sedat Demirel, şehitlerin anısına Kuran Tilaveti okudu. Kuran Tilaveti, şehitlerimizin ruhu için okunan Fatiha süresiyle son buldu.

Kuran Tilaveti sonrasında söz alan şehit yakınları, yaptıkları konuşmalarda, o günleri bir kez daha yaşarken, hem ağladılar, hem de salondaki davetlileri ağlattılar. Tüm şehit yakınları, konuşmaları "Vatan Sağolsun" diye noktaladılar.  Şehit yakınlarına konuşmalarının ardından, Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut ve Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer tarafından anı plaketi takdim edildi.

Daha sonra söz alan serginin Koordinatörü  ve aynı zamanda Yozgat'ta öğretmenlik yapan ve tamamen kendi başına bu işi üstlenen Yozgatlı Öğretmen Menderes Kılıçaslan, serginin hem şehitlerimize sahip çıkmak hem de emanetlerine sahip çıkmak için böyle bir girişimde bulunduklarını ifade ederek, "Bugün Gölcük'te sizlerle birlikte 56. Sergimizi açmış bulunuyoruz. Bugüne kadar, tamamen şehit ailelerinin bağışları ile açılan sergimizde, bu ülke için hayatlarını hiçe sayan şehitlerimizin çeşitli kıyafetleri bulunuyor. 

Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde sergi açılışlarımızı gerçekleştiriyoruz. Gölcük'ten sonra İstanbul'un bazı ilçelerinde sergilerimizi açtıktan sonra, Doğu ve Güney Doğu illerinde sergilerimizi gerçekleştireceğiz. Bizler bu serginin Gölcük'te açılmasında, katkı veren Gölcük Kaymakamı Sayın Karabulut ve Belediye Başkanımız Sayın Sezer'e, tüm şehit aileleri adına teşekkür ediyorum" diye konuştu. 

Sergi 4 Aralık Çarşamba günü mesai saati bitimine kadar açık kalacak

Konuşmaların ardında, ilçe protokolü ve davetliler, serginin koordinatörü Menderes Kılıçaslan rehberliğinde sergiyi gezdiler. Sergide, 221 şehidimize ait çeşitli kıyafetler yer aldı. Kılıçaslan, sergide yer alan kıyafetlerin acı hikayelerini davetlilere tek tek anlattı. Sergiden oldukça etkilenen davetliler, uzun süre sergi alanından ayrılamadılar ve dikkatle kıyafetleri incelediler. Sanat Galerisi'nde açılan Şehitlerimizin Emanetleri Sergisi, 4 Aralık Çarşamba günü mesai saati bitimine kadar açık kalacak.

2 Aralık 2019 Pazartesi tarihinde eklendi ve 257 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız