"Uygun Şartlarda Saklanmazsa Etkisini Kaybedebilir"

"Uygun Şartlarda Saklanmazsa  Etkisini Kaybedebilir"

Yozgat Diyabet Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Eczacı Ayşe Betül Taşıngül, insülinlerin uygun şartlarda saklanması gerektiğini belirtti.

Taşkıngül yaptığı açıklamada şunları söyledi; "Kanda şeker(glukoz) seviyesinin uzun süreli olarak yüksek olması(hiperglisemi) Diyabet hastalığına sebep olur. Hiperglisemi kalp ve kan damarlarını bozarak göz, sinir ve böbrek hasarlarına, kalp krizi ve inmeye neden olabilir. Bu sebeple kan şekerinin olabildiğince normale yakın seviyelerde tutulması çok önemlidir.

İnsülin temelde kan şekeri(glukoz) düzeyini kontrol altında tutan hormondur. Diyabet hastası iseniz bu kontrol bozulur ve şekeriniz sağlığınız için zararlı düzeylere yükselir. Bu durumu önlemek amacı ile diyabet hastalığı tedavisinde insülin kullanılmaktadır.

Tip 1 diyabetli hastaların pankreası yeterli miktarda insülin yapamaz. Bu sebeple insülini günde bir kaç kez enjeksiyon şeklinde dışardan almaları gerekir. Tip 2 diyabetli hastaların pankreası insülin yapabilir fakat diğer organları bundan yeterince yararlanamaz. Bu hastalar insülin enjeksiyonu yapmadan da yaşamlarını sürdürebilir. Sadece bazı Tip 2 diyabet hastalarında kan şekeri düzeyini normale yakın tutmak için insülin enjeksiyonuna ihtiyaç doğabilir.

Günümüzde, insülinin kalem veya enjektör aracılığıyla cilt altına enjekte edilen soğuk zincir ilaç formları mevcuttur.

İnsan fizyolojisine bağlı olarak her hastanın insülin ihtiyacı farklılık göstermekle birlikte yine diyabet hastalarında insülinin ne zaman kullanılması gerektiği konusunda da farklar vardır. Diyabet hastalarının büyük çoğunluğu kan şekerini kontrol altında tutmak için, günde iki veya daha fazla sayıda insülin enjeksiyonu yaparken bazı hastalar ise farklı insülin tipi içeren ilaçları birlikte kullanmaktadır.

İnsülin tedavisine ilk kez başlayacak hastaların tedavisi; gün içerisinde ölçülen kan şekeri değerlerine uygun olarak doktorun insülin dozunu veya uygulama programını ayarlaması ile birkaç kez değişen uygulamalar şeklinde olacaktır. Bu tedavi programı kişiye özel olmalı ve yaşam biçimine, ihtiyaçlarına ve alışkanlıklarına göre düzenlenmelidir.

İnsülinin uygularken ilacın etkinliği enjeksiyon yeri, derinliği, insülinin emilme hızı, enjeksiyon yerine masaj yapılması, sıcak uygulama ve egzersiz ile değişebilir, dikkat edilmelidir. İnsülin kullanmadan önce, ilacın görünümü dikkatle gözden geçirilmelidir. Kristalize insülinler ve analog insülinler berrak ve renksizdir. 

Bulanık, koyulaşmış, içerisinde tanecikler gözüken ve hatta hafifçe renklenmiş olan kristalize insülinleri kullanmayın.

İnsülin gerekli koşullarda saklanmaz ise ilaç beklenen işlevi yerine getiremeyecektir. Açılmamış insülin kartuş ya da kalemleri buzdolabının kapağında saklanmalı, sıcakta ve güneşte tutmamaya özen gösterilmelidir. İnsülin asla dondurulmamalıdır. Eğer evinizin sıcaklık derecesi 25°C'nin üzerinde ise insülini buzdolabında tutun. Kalem insülinler açıldığında dört hafta oda ısısında kalabilir, bu süreyi geçirmeyelim ve uygulama öncesinde insülinleri çok sert ve hızlı sallamamaya dikkat edelim. Yolculuk sırasında insülinin doğrudan güneş ışığına maruz kalacak şekilde aşırı sıcakta veya aşırı soğukta kalmasına izin vermeyin.

Son olarak özetlemek gerekirse, İnsülini her zaman doktorunuzun önerdiği dozda uygulayın. Fazla insülin kan şekerinizin aşırı düşmesine neden olabilir. Yetersiz insülin ise kan şekerinizin aşırı yükselmesine yol açar. İnsülini kullanmadan önce üzerindeki son kullanma tarihini ve görüntüsünü kontrol edin. Bulanık olan veya miadı geçen ilaçları kullanmayın. İnsülin enjeksiyonlarını her gün aynı saatte yapmaya dikkat edin ve her uygulamayı farklı bir enjeksiyon bölgesine yapın. Yeme düzeni ve egzersizle insülin arasında denge kurun. Aşırı fiziksel aktivite veya çok az yemek yemek,

kan şekerinizin aşırı düşmesiyle sonuçlanabilir. Çok fazla yemek yemenin ise kan şekerinizi yükselteceğini unutmayın".

2 Aralık 2019 Pazartesi tarihinde eklendi ve 507 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız