E- dönüşüm semineri

E- dönüşüm semineri

Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanlığı tarafından iş dünyası ve Mali Müşavirlere yönelik e-dönüşüm semineri düzenlendi.

Kent Park Bilal Şahin Konferans Salonunda düzenlenen seminere; Yozgat Defterdarı Erdoğan Yıldıraner, Yozgat SMMMO Başkanı Ahmet Bulut, Gelir Müdürü Sedat Vatansever, iş dünyası ve Mali Müşavirlerin yanı sıra konuşmacı olarak, TURMOB Eğitmeni Yalçın Sütütemiz katıldı.

Yozgat SMMMO Başkanı Ahmet Bulut, seminerde yaptığı açılış konuşmasında; bilgi ve teknolojik çağın bir gereği olarak mali kayıtlar ve işlemlerin değişime ayak uydurulmasının zorunlu olduğunu söyledi.

Başkan Bulut, "19/10/2019 tarih ve 509 Sayılı VUK e-uygulamalar tebliğini ne göre bakanlık tarafından yapılan bu çalışmalar günlük mali işleri kolaylaştırırken vergi adaletinin sağlanması için yapılması gereken düzenlemelerdir. Aslında toplumun her kesimini ilgilendiren e-fatura ve diğer değişikliklerin her tacirin bilmesi gereken önemli konular olduğunu düşünüyorum. 01.01.2020 tarihinden itibaren e-süreçler hızlanarak hayatımızın her alanında karşımıza çıkacağı görünmektedir. Ancak görünen o ki küçük ölçekteki işletmeler ve işletme sahiplerinin bu sürece katılım da zorlu bir süreç yaşayacağını düşünüyorum. Mali Müşavirler olarak bizlerde her süreçte olduğu gibi bu süreçte de girişimcilere yön vererek yarımcı rolü üstleneceğiz. Ancak ticaret odaları ve esnaf odaları nezdinde bu uygulamalara geçiş süreci ile ilgili vergi mükelleflerine ve ticaret erbaplarına kapsamlı eğitimler vermesi gerektiği kanaatindeyim."dedi.

Mali Müşavirler Odası olarak esnafa verilecek her bilgi için eğitimci sağlamaya hazır olduklarını vurgulayan Bulut, "Çünkü e-uygulamalar mükelleflerin yapması gereken işlerdir. Bu uygulamalar yaşamı kolaylaştırdığı gibi uygulamada yaşanacak sorunları davar olacaktır. Bunlardan biride halen normal fatura kesmeyi bileyen mükelleflerimiz mevcut. Mükelleflerin çoğunun e posta adresleri bile yok. Bizi zor süreç beklemektedir."diye konuştu.

Mali Müşavirlerin mükellefin faturasını kesen eleman olmadığını vurgulayan SMMMO Başkanı Bulut, "Meslektaşlarımızdan ricam e-fatura irsaliye gibi uygulamaları sizler kesmeyin mükellefin faturasını mali müşavir kesmez bundan dolayı ileride sıkıntı yaşarsınız. Siz değerli mükellefler faturanızı mali müşavir kesmez ve kesemezde fatura kesme saklama sorumluluğu sizlerdedir. Mesleğimizin kanun maddesi olan 3568 sayılı kanuna göre de bizlerin fatura vb kesmeleri kanunen yasaktır. Siz değerli meslektaşlarım siz görevinizi bilin mükellef de görevini bilisin. Toplumu bilgilendirmenin bizim gibi mali müşavirlerin ve esnaf odalarının görevi olduğunu düşünüyorum. Yapmak istediğimiz sadece daha fazla bilgi ile mükelleflerin, iş camiasının devletle olan ilişkilerinin daha sağlam gerçekleştirmesini sağlamak ve cezayi müeyyidelere sebep olmamalarını sağlamaktır.

"Biz mali müşavirler devletin çıkarmış olduğu uygulamaları sizler ceza yemeyin diye sizle devlet arasında köprüyüz" diyen Bulut, "Bizler bazı uygulamaların yanlış olduğunu oda ve birliğimiz olan türmob kanalı ile yetkilere iletiyoruz.ancak sadece bizim sizin sorunlarımızı iletmemiz yetmiyor.sizlerin bağlı bulunduğu esnaf odalarında yeri geldiğinde tepkisini koyması gerekmektedir. Örneğin mükellef köyün birine gidip mahsul satın alacak tarlada e- müstahsil makbuzu kesecek bunu nasıl kesecek.işde mükellef bunun zorluğunu bağlı olduğu odaya gidip derdini sitemini belirtmesi gerekirken biz mali müşavirlere geliyor.bizilerin yapacağı bir şey yok. Sizleri bağlı olduğunuz yani kayıtlı olduğunuz odalar hakkınızı koruyup tepkisini göstermesiz lazım. Bu uygulamaların hayatımızda yeri olacağı için siz mükelleflerin artık çoğunuzun işyerinde ön muhasebe yapacak faturaları kesecek elemana ihtiyaç olacaktır. Yozgat SMMMO olarak odamız da ön muhasebe eleman kursu açılacaktır. Açacağımız kursumuzda kursiyerlerimize e-fatura, e-arşiv, e-sevk irsaliyesi, e-müstahsil makbuzunu uygulamalı olarak gösterilecek olup.sizlerin eleman ihtiyacını karşılamış olacağız."diye konuştu.

30 Kasım 2019 Cumartesi tarihinde eklendi ve 196 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız