"CEVABIMIZ SAHADA VERİLMİŞTİR"

"CEVABIMIZ SAHADA VERİLMİŞTİR"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "ABD Başkanı'nın söz konusu mektubuna cevabımız esasen Barış Pınarı Harekâtı'yla sahada verilmiştir" dedi. 

Türkiye'nin içeride ve dışarıda PYD/YPG/PKK, DEAŞ, FETÖ terörüyle ve diğer terör örgütleriyle mücadele ettiğini hatırlatan Oktay, "15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra terörle mücadelede köklü bir strateji değişikliğine gidilmiştir. Tüm terör örgütleriyle eş zamanlı, tüm güvenlik birimlerinin eşgüdümüyle,terör unsurlarının tamamıyla, finansman kaynakları ile, uluslararası bağlantılarıyla da mücadele stratejisi uygulanmaya başlanmıştır. Olay sonrası operasyon stratejisinden, kesintisiz operasyon stratejisine geçilmiştir. Tehlikeyi kendi sahamızda değil oluştuğu yerde yok etmeye odaklı bir mücadele anlayışı benimsenmiştir. Sadece elinde silah olan teröristle değil, o silahın teröristin eline gelme süreciyle de mücadele edilmeye başlanmıştır. Örgüte katılım, tarihin en düşük seviyesindedir. Buna karşılık sadece bu yıl 206'sı ikna yöntemiyle olmak üzere 289 örgüt elemanı teslim olmuştur" diye konuştu. 

Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin bilgi veren Oktay, "9-22 Ekim 2019 tarihlerinde başarıyla icra edilen operasyonla 4.219 km kare alan teröristlerden arındırılmıştır. Sınır hattımızdaki diğer alanların da teröristlerden arındırılmasına ilişkin Rusya ile varılan mutabakat çerçevesinde çalışmalar titizlikle devam etmektedir. Harekâtta şuana kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısı binin üzerinde, terörden arındırılan meskûn mahal sayısı 600'e yakındır. Harekâtımız esnasında kahraman askerlerimizden 11 şehidimiz ve 149 gazimiz olmuştur. Suriye Milli Ordusunun (SMO) 144 mensubu şehit olmuş, 558'i yaralanmıştır. Keza bebek katili terör örgütünün açtığı ateşler sonucunda içerisinde 7 aylık Muhammed isimli masum bebeğin de bulunduğu 21 vatandaşımız şehit olmuş ve 184 vatandaşımız yaralanmıştır. 

Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize hayırlı uzun ömürler dilerim. Barış Pınarı Harekâtı'nda şuana kadar 269 DEAŞ üyesi teslim alınmıştır. Bunlardan Türk olanlara, Türk kanunlarına göre işlem yapılmaktadır. Yabancılar ise geri alacak ülkelere gönderilmekte veya cezaevi/tutukevi tarzında yerlerde tutulmaktadırlar" dedi. 

Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderdiği mektuba ilişkin açıklamada da bulunan Oktay, "ABD Başkanı'nın söz konusu mektubuna cevabımız esasen Barış Pınarı Harekâtıyla sahada verilmiştir. 

Bununla birlikte, diplomatik teamüllerden ve devlet adabından uzak bir üsluba sahip mektuba dair tepkimiz, ilgili Amerikalı yetkililere de iletilmiştir. Söz konusu mektupla ilgili takdir ve değerlendirmenin esasen ABD kamuoyunca da yapıldığı, Amerikan toplumunun, Başkan Trump'ın üslubunu reddettiği ortadadır" şeklinde konuştu. 

8 Kasım 2019 Cuma tarihinde eklendi ve 112 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız