Yerli Buğday Çeşitlerinin Ekimleri Yapıldı

Yerli Buğday Çeşitlerinin Ekimleri Yapıldı

Yerli buğday tohumlukları çiftçilere tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla buğday çeşit demonstrasyon ekimleri yapıldı.

Yapılan demonstrasyon ekimleri ile ilgili olarak  Tarım ve Orman İl Müdürü Ziyaattin Özdemiryaptığı açıklamada;" İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak yerli çeşit tohumların ekilişini İlimizde yaygınlaştırmak amacıyla birçok deneme ve demonstrasyon çalışmaları yapmakta ve bunları kamuoyuna kitle iletişim vasıtalarıyla duyurmaktayız. Bu yıl Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü 'Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın' sloganıyla yerli çeşitlerimizin çiftçilerimize ektirilerek yaygınlaştırılması çalışması başlatmıştır. Bu kapsamda Türkiye Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB)'ne üye özel sektör firmaları tarafından geliştirilerek tescil ettirilen May8059, May8462 ve Tekfen 2038 çeşitleri ile Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından tescil edilmiş olan Kışla ve İmren çeşitleri, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitümüz tarafında geliştirilerek tescil edilmiş olanNevzatbey çeşitleri  İlimiz Merkez Sorgun ve Yerköy İlçelerimizdeki 4 köye ekilmiştir.

Bu çeşitlerden İmren çeşidi makarnalık olup diğer çeşitlerimiz değişik yetişme karakterlerine sahip ekmeklik çeşitlerdir. Bu çeşitlerden hariç geçen üretim sezonunda ekilerek olumlu sonuç alınan Şanlı Bozkır, Konya 2002 ekmeklik buğday çeşitleri de Toprak işlemesiz ekim demonstrasyonlarında farklı çiftçilerimizin tarlalarına ekilmiştir. 

Bu çeşitlerimizin gelişim ve verimleri üretim sezonu boyunca takip edilecek hasatları çiftçilerimiz ve basın mensupları ile birlikte yapılarak çiftçilerimize ve kamuoyuna tanıtılacaktır." dedi.

8 Kasım 2019 Cuma tarihinde eklendi ve 213 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız