"KÜLTÜRLER UNUTTURULMAMALI"

"KÜLTÜRLER  UNUTTURULMAMALI"

Sakarya İlkokulu öğrencileri eski kültürümüzü unutturmamak adına okul içerisinde eski eşyaların bulunduğu bir sergi düzenledi.

Sakarya İlkokulu'nda düzenlenen etkinlikte minik öğrencilerin evlerinden getirdikleri eski eşyalarla unutulmaya yüz tutan eski kültürlerimiz tanıtıldı. Sergilenen eşyalar öğrenciler tarafından tanıtılırken velilerde sergiyi gezdiler. Sakarya İlkokulu Müdürü Arif Sönmez düzenledikleri etkinlik hakkında bilgi verdi. Sönmez," Yöresel değerlerimiz adı altında, daha önce kullandığımız araç gereçler, ev aletleri, halı kilim ve iletişim aletleri gibi unutulmaya yüz tutmuş eşyalar ve hedik, arap aşı, kavurga gibi yerel lezzetlerimizi tekrar gündeme getirmek istedik. Öğretmen arkadaşlarımız böyle bir çalışma yaptılar. Çocuklarımız çok mutlu oldular. Yıl içerisinde günün anlam ve önemini içeren farklı etkinlikler yapıyoruz. Bunları yıl boyunca devam ettirmek istiyoruz" dedi.

Etkinlikte görev alan minik öğrencilerden Şeymanur Bozkurt," Milli kültürümüzü tanıtmak amacı ile evlerimizden babaannelerimiz ve anneannelerimizden kalan eski eşyaları getirdik. Burada hamur açtık eğlenceli etkinlikler yaptık" derken Suden Üçeriz isimli minik öğrenci ise," Getirdiğimiz eski eşyaları burada sergiledik ve etkinlikler yaptık. Eskiden evlerimizde kullandığımız ancak şimdi hiç bilmediğimiz eşyaları tanıdık" ifadelerini kullandı. İrem Karabacak isimli minik," Burada eski eşyaları getirip sergiledik. Öğretmenlerimizle birlikte yapmaya karar verdik.  Arkadaşlarımıza getirdiğimiz eşyaları tanıttık" ifadelerini kullandı. Ceylin Karataş isimli minik öğrenci ise,"Burada gösteride yaptık. Eski eşyaları tanıttık. Hem çok eğlendik hem de kültürümüzü öğrendik" dedi.

7 Kasım 2019 Perşembe tarihinde eklendi ve 2274 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız