ÖĞRETMENLERE YÖNELİK ÇALIŞTAY DÜZENLENDİ

ÖĞRETMENLERE YÖNELİK ÇALIŞTAY DÜZENLENDİ

Sorgun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün öncülük ettiği "Matematik ve Fen Öğretmen Çalıştayı (MaSDiV Çalıştayı)" Yozgat Bozok Üniversitesi Sorgun Meslek Yüksekokulu'nda gerçekleştirildi.

Eğitim etkinliği ekibinde Hacettepe Üniversitesi STEM & Maker Lab Başkanı Prof. Dr. Gültekin Çakmakcı, Aksaray Üniversitesi'nden Dr. Öğr. Üyesi Hasan Özcan, Yozgat Bozok Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mustafa Böyükata ve Dr. Öğr. Üyesi Emine Özgür Şen'in yer aldığı Çalıştay, Sorgun İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Ekinci'nin koordinasyonunda yürütüldü. Eğitime Sorgun'daki okulların yanı sıra diğer ilçelerden ve Yozgat dışındaki şehirlerden de katılım oldu. Başvuran her öğretmenin bir günlük kısmından yararlanabildiği toplantı süresince, toplam 80 civarında öğretmen eğitimlerden faydalandı.

Matematik ve fen öğretmenliği uygulamalarında mesleki gelişime katkı sağlamaya dönük içeriklere sahip olan MaSDiV Projesi'nin Türkiye ekibinden, STEM Eğitimi ve Mühendislik Eğitimi Uzmanı Prof. Dr. Gültekin Çakmakcı, STEM öğretmenlerinin kapsayıcı bir eğitim açısından desteklenmesi konularında verdiği eğitim seminerinde, fen öğretmenlerinin kapsayıcı bir eğitim açısından desteklenmesine katkı verecek nitelikte örnek uygulamaları etkileşimli ve aktif katılımlı bir yaklaşımla ortaya koydu.

 Dr. Öğr. Üyesi Hasan Özcan, Matematik öğretmenliği ve Fen içerikli uygulamaların STEM yaklaşımı ile nasıl uygulamaya konabileceği konularında örnekler gösterdi ve bilgilendirmelerde bulundu.

Dört farklı oturumda ve her birinde farklı grupların, iki ayrı salonda paralel olarak yer aldığı uygulamalı olarak sürdürülen programda, yenilikçi anlayışın geliştirilmesine özen gösterildi.

 Mesleki gelişim eğitimi açısından sorgulamaya dayalı öğrenmeyi anlamaya, kavramaya ve uygulamaya dönük içerikle verilen etkinliklere Prof. Dr. Mustafa Böyükata ve Dr. Öğr. Üyesi Emine Özgür Şen de katkı verdi. 

Gün sonunda Prof. Dr. Mustafa Böyükata'nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen mini panelde ise STEM Eğitimi ve Uygulamaları ile ilgili olarak, Prof. Dr. Gültekin Çakmakcı, Dr. Öğr. Üyesi Hasan Özcan, Dr. Öğr. Üyesi Emine Özgür Şen ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Ekinci düşüncelerini paylaştılar. Katılımcıların soruları da cevaplandırıldı. STEM konusunda farkındalık, bilinçlenme ve etkinlik geliştirme bakımlarından oldukça faydalı bir program olduğu katılımcılar tarafından ifade edildi.

Çalıştay kapsamında eğitim etkinliklerine katılan öğretmenlere katılım belgesi verildi. Sorgun İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Ekinci toplantı için desteklerini esirgemeyen Sorgun Belediye Başkanlığı'na ve okul imkanlarını kullanmaya müsaade eden Sorgun Meslek Yüksekokulu yönetimine gıyabında teşekkür ederek, bu tür toplantıları önemsediklerini ve Sorgun'da eğitimin gelişimi açısından sürekli yeni fikirlere açık olduklarını ifade etti.

Program sonunda, Sorgun İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Ekinci özveriyle katkı veren akademisyenlere teşekkür belgesi ile Yozgat'a ve Yozgatlı yazarlara ait kitaplardan takdim etti. 

10 Eylül 2019 Salı tarihinde eklendi ve 339 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız