Sağlıklı Bir Yaşam Doğru Beslenmeden Geçiyor

Sağlıklı Bir Yaşam Doğru Beslenmeden Geçiyor

Uzman Diyetisyen Gökhan Elbay , beslenme ile ilgili doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgiler verdi. 

Yağların diğer makro besin öğelerine göre daha fazla kalori içerdiğini söyleyen Elbay, yağın hangi çeşit yağ olduğunun kalori açısından öneminin olmadığını belirtti. Dolayısıyla hangi yağ çeşidi olursa olsun gereğinden fazla tüketmenin kilo olarak kişiye geri döndüğünü ifade eden Elbay, zeytinyağının tüketilmesi gerektiğini fakat kararında tüketilmesine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. 

Bir kalıp yağa limon damlatmanın yağı eritmediği gibi içilen limonlu sıcak karışımın da vücut yağlarına direkt bir etki yapmadığını söyleyen Elbay, "Sabahları aç karnına tüketeceğiniz ılık su sindirim sistemine iyi geliyor, ancak içerisinde limon olup olmaması bir şey değiştirmiyor. Hatta düşük tansiyon ya da mide rahatsızlığınız varsa bu içecek rahatsızlıklarınızı arttırıcı özelliğe sahiptir. Güne bir bardak ılık su ile başlamak sindirim sistemine iyi gelecektir" dedi. 

"SON ÖĞÜN UYUMADAN İKİ SAAT ÖNCE 

TÜKETİLMELİ" 

Gece yatmadan iki saat önce son öğünün tüketilmesine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Elbay, "Akşam saat 6'dan sonra bir şey tüketmeyin ibaresi yanlıştır. Çünkü hayatın gerçekleri herkes için belirli günlerde farklı bir yemek saati oluşturmaktadır. Yatmadan iki saat önce en son öğününüzü tüketmek, sabah açlıkla uyanmanıza engel olacak ve sizi rahatsız etmeyecek en doğru seçim olacaktır" diye konuştu. 

"FAZLA TÜKETİLEN

 EKMEK, FAZLA KİLO 

OLARAK VÜCUDA GERİ DÖNMEKTE" 

Ekmeğin sofraların baş tacı ve temel enerji kaynağı olduğunu söyleyen Elbay, gereğinden fazla tüketilen ekmeğin de fazla kilo olarak vücuda geri döneceğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: 

"Beyaz ekmek rafine undan elde edildiği için hem besin değeri daha düşüktür hem de kan şekerini daha hızlı yükseltir.

 Bu yüzden beyaz ekmekten kaçınmalı, onun yerine tam tahıllı ekmek tüketilmelidir. Ekmek tüketmemek yerine ekmeğin türüne, miktarına ve yanında tükettiğiniz gıdalara dikkat etmeniz doğru bir yaklaşım olacaktır." 

"YÜKSEK PROTEİNLİ 

DİYETLER SAĞLIK 

PROBLEMLERİNE 

YOL AÇABİLMEKTE" 

Protein diyetlerinin son zamanlarda çok popüler olduğunu söyleyen Elbay, bunun sebebinin uzun süren sindirimleriyle proteinlerin hem tokluk sağladığını hem de metabolizmayı daha hızlı çalışmaya zorladığından dolayı olduğunu ve uzun süre uygulanan yüksek proteinli diyetlerin karaciğer ve böbreklere aşırı yük binmesine, kan yağlarında artışa ve daha pek çok benzer sağlık problemine yol açabildiğini söyledi. 

"VÜCUTTAKİ SU 

KAYBINI ÇOĞALTMAK 

YERİNE AZALTMA

 YÖNTEMİ

 UYGULANMALI" 

Termal eşofmanların zayıflattığına dair ortada dolaşan yanlış bir bilgi olduğunu da söyleyen Elbay, "Zayıflamadaki amaç, yağsız vücut kütlesinden su kaybı yerine yağ kütlesinden yağ kaybı olmalıdır. Çünkü sağlığınızı tehdit eden yağlardır. Ter ile vücuttan toksinleri de atarsınız. Ancak toksinlerin yanında yaşamınızda çok önemli görevleri olan minerallerin kaybını da hızlandırırsınız ve bunu gün içerisinde hemen yerine koyamazsınız. Bu nedenle çok yorgun ve bitkin olursunuz. Vücuttaki su kaybını çoğaltmak yerine azaltma yöntemlerini uygulamalısınız" ifadelerini kullandı. 

"TAZE BALIK İLE 

TÜKETİLEN YOĞURT 

ZEHİRLEMEZ" 

Balıkta ve yoğurtta histamin adı verilen bir protein bulunduğunu söyleyen Elbay, balık bayatladıkça içerisindeki histamin miktarının da arttığını belirtti. Bayat balıkla tüketilecek yoğurdun da vücutta fazla miktarda histamin oluşturduğunu ve histamin zehirlenmesiyle karşı karşıya kalındığını söyleyen Elbay, taze balık tüketmeye dikkat etmek gerektiğini belirtti.

28 Ağustos 2019 Çarşamba tarihinde eklendi ve 260 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız