BESYO ÖZEL YETENEK SINAVI BAŞLADI

BESYO ÖZEL YETENEK SINAVI BAŞLADI

Yozgat Bozok Üniversitesi (YOBÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Özel Yetenek Sınavı başladı.

20-23 Ağustos tarihleri arasında yapılacak BESYO özel yetenek sınavına 360 kontenjan için Türkiye'nin dört bir yanından 1546 aday öğrenci başvurdu.

Erdoğan Akdağ Kampüsü Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirilen ve dört gün boyunca devam edecek sınavların ilk gününde öğrenciler ter döktü. Yedi farklı istasyondan oluşan beceri-koordinasyon parkur testinde yeteneklerini sergileyen öğrenciler başarılı oldukları taktirde Beden Eğitim ve Spor Eğitimi Bölümü, Antrenörlük Eğitimi Bölümü ve Spor Yöneticiliği Bölümlerine yerleşecek.

Bitirme zamanının uluslararası testlerde kullanılan elektronik bir kronometre ile ölçüldüğü ve farklı istasyondan oluşan sınavda koordinasyon testi ile öğrenci adaylarının beceri, çabukluk ve hareketliliği ölçülüyor. Sınavların sonucu ise adayların Temel Yetenek Testi (TYT) puanı, ortaöğretim başarı puanı ve koordinasyon parkurundan alacağı puanlar hesaplanarak belirlenecek. Test bataryasından belirlenen sürede geçmeye çalışan öğrencilerin oldukça heyecanlı ve istekli oldukları gözlemlendi. Adayların teknik yeterlilikleri ve hızları tespit edildiği test bataryasında, ayrıca her bir öğrencinin performansı kameraya kaydedildi.

Üniversite Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu  Müdürü Prof. Dr. Hayrettin Gümüşdağ, bu yıl dördüncüsünü yaptıkları BESYO Özel Yetenek Sınavını objektif, şeffaf, adaletli ve liyakatli  bir şekilde yürüttüklerini söyledi. 

20-23 Ağustos tarihleri arasında 4 gün boyunca 1546'sı yerli 46 'sı da uluslararası öğrenci olmak üzere toplamda 1592 aday öğrencinin özel yetenek sınavında ter dökeceğini belirten Prof. Dr. Gümüşdağ  bu denli yüksek başvuru içerisinden 360 öğrencimizi Yozgat Bozok Üniversitesi Ailesine kazandıracaklarını kaydetti. 

BESYO'ların yüzde yüz doluluk oranına sahip olduğuna vurgu yapan Gümüşdağ  özellikle Yozgat Bozok Üniversitesi olarak çok tercih edildiklerinin altını çizdi. Beden Eğitimi Yüksek Okulunun elit bir akademik kadrosu olduğunu ifade eden Gümüşdağ, Yozgat Bozok Üniversitesi ailesine yeni katılacak öğrencilerimizle var olan potansiyelimizi daha da güçlendireceğiz dedi.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ,  Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Özel Yetenek Sınavı'na girecek olan öğrencileri ziyaret ederek başarı dileklerinde bulundu.

21 Ağustos 2019 Çarşamba tarihinde eklendi ve 229 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız