İlk Kez Siyah Nohut Hasadı Yapıldı

İlk Kez Siyah Nohut Hasadı Yapıldı

Yozgat'ta ilk defa Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce bahar aylarında deneme ekimi yapılan nohutta değişik ve alternatif çeşit olan siyah nohutun hasadı yapıldı.

Baklagil ekiminde alternatif ve yerli çeşitlerin Yozgat'ta denenmesi amacıyla yerli bir çeşit olan Katran çeşidi Siyah Nohut'un deneme ekimi Boğazlıyan İlçesine bağlı Gövdecili Köyünden önder çiftçi İdris Oğuzhan ile birlikte yapıldı.

Hasada İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personelleri ve çiftçiler katıldı.

Yapılan deneme çalışması ile ilgili ilgili olarak bilgi veren İl Müdürü Ziyaattin Özdemir;" Siyah Nohut bilinen nohuttan farkı yoktur. Rengi siyah olup Halk arasında Kara Nohut diye de bilinir. Yetiştirilmesi kolaydır. 

İlimizde görülen çiftçilerimiz tarafından san olarak anılan antraknoz hastalığına toleranslıdır.  Hem protein oranı hem de diğer besin maddeleri bakımından ülkemizde ekilen diğer nohutlara göre besleyici değeri çok yüksektir.

  Lifli yapısı ile sağlıklı, zengin, mineral ve vitamin içeriğine sahip olduğundan besleyici bir bitkidir. Siyah nohut da antioksidan, magnezyum ve folik asit bol miktarda bulunmaktadır.

  Henüz Pazar durumu diğer nohuta göre daha zayıf olmakla birlikte bu saydığımız özellikleri nedeniyle bazı tüketiciler tarafından özellikle istenmektedir.

  Bizim amacımız İlimizdeki yetişme ve verim durumunu gözlemek ve çiftçilerimize göstermek ve kamuoyuna duyurmaktır. Şuan pazar durumu diğer normal nohutlar kadar olmamakla birlikte çeşitli hastalıklara iyi geldiğinden ve büyük şehirlerde değişik tatlar açısından bazı lokantalar tarafından özellikle talep edilmektedir. Önümüzdeki yıllarda Pazarının oluşacağı ve talebinin artacağı kanaatindeyiz.

  Görüldüğü üzere gelişme ve verim durumu iyidir. Pazarını ayarladıkları takdirde çiftçilerimize tavsiye ediyoruz." dedi.

9 Ağustos 2019 Cuma tarihinde eklendi ve 166 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız