Çeşit Deneme Hasadı Yapıldı

Çeşit Deneme Hasadı Yapıldı

Buğdayda çiftçilere yeni yerli çeşitleri tanıtmak amacıyla ekimi yapılan Şanlı ve Bozkır çeşitlerinin hasatları Yozgat Tarım İl ve Orman Müdürlüğü teknik personeli kontrolünde yapıldı. 

Yapılan deneme ekimi ve hasatla ilgili olarak İl Müdürü Ziyaattin Özdemir şunları söyledi;" Bakanlığımıza bağlı Araştırma kuruluşlarınca geliştirilen yerli çeşitleri İlimizde yaygınlaştırmak amacıyla birçok deneme ve demonstrasyonlar kurmaktayız. Sorgun Büyüktaşlık köyünden önder çiftçimiz Taha Cemil Şahin ile birlikte Şanlı ve Bozkır çeşitlerini ektik.  

Şanlı çeşidi ;Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından 2016 yılında tescil ettirilmiştir. Ekmeklik kırmızı daneli buğdaydır. 

Renkli başaklı, kılçıksız, kırmızı sert taneli, orta boylu bir çeşittir. Soğuğa ve yatmaya mukavemeti yüksek, tane dökmeyen ve harman olma kabiliyeti iyi olan bir çeşittir. Ayrıca  sulu şartlarda yüksek tane verim ve sap verimine sahiptir. İç Anadolu ve Geçit bölgelerinin buğday tarımı yapılan taban ve yarı taban alanlarına ve destek sulama yapılan alanlara önerilmektedir.

Bozkır Çeşidi; Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilmiş bir çeşittir. 2014 yılında tescil edilmiştir. Özellikle iklim değişikliğine bağlı olarak kuraklığın gündemde olduğu günlerde bu çeşidi önemsiyoruz. Çünkü Bozkır çeşidi kurak şartlar için tescil ettirilmiş bir çeşittir. Kılçıklı beyaz başaklı, beyaz daneli, orta erkencidir, soğuğa kurağa ve yatmaya dayanıklıdır. Bitki boyu  120-130 cm olup sapı sağlamdır. 

Yozgat şartlarında ilk defa ekimini yaptık. 

Bu çeşitlerimizi üretim sezonu boyunca takip edilmiş olup hasat döneminde İl Müdürlüğümüz personelimizin kontrolünde hasat edilmiştir. Şanlı çeşidimizin dane kalitesi ve ürün özellikleri iyi olduğundan dolayı çiftçiler ve alıcılar tarafından tutulmaktadır.  Bu yıl ekim yapılan mevkiide 200 Kg civarında verim alınmıştır. Şanlıdan bölge ortalamasında verim alınmıştır. Bozkır çeşidimizden ise 300 Kg'ın üzerinde verim alınmıştır.  Her iki çeşidimizi de verim ve kaliteleri yönünden çiftçilerimize öneriyoruz." dedi.    

7 Ağustos 2019 Çarşamba tarihinde eklendi ve 238 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız