MEZARLARI BAŞINDA ANILDILAR

MEZARLARI BAŞINDA ANILDILAR

Bozok Üniversitesi tarafından 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Yozgatlı 15 Temmuz Demokrasi şehitleri, kabirleri başında dualarla anıldı.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, akademik ve idari personelden oluşan heyet  15 Temmuz hain darbe girişiminde darbeci hainlere karşı kahramanca mücadele ederken şehit edilen Yıldız Gürsoy'un Yozgat'ın Sarıkaya ilçesine bağlı Tepedoğan ,Ali Mehmet Vurel' in de Yozgat'ın Çayıralan ilçesine bağlı İnönü köyündeki baba ocağı ve kabrini ziyaret etti.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ ve beraberindekiler şehit Yıldız Gürsoy ve Ali Mehmet Vurel'i 15 Temmuz hain darbe girişiminin 3. yıl dönümünde  kabirleri başında rahmet ve  dualarla andı.

Ziyarette şehit ailelerine Karadağ Türk bayrağı ve 15 Temmuz anısına plaket takdim etti.

Vatan millet bayrak için gözünü kırpmadan meydanlara gidip  şehadet şerbetini içmenin  her kula nasip olmayacağını belirten Karadağ,"O gece 251 insanımız şehadet şerbetini içti. Birçok insan o mertebeye ulaşmak istedi ama Allah nasip etmedi. 2 bine yakın gazimiz var. Dolayısıyla  bu şerefli bir ölüm. Biz de Bozok Üniversitesi ailesi olarak şehit ailelerimiz ve gazilerimizin her zaman yanındayız.Bugün bizde aziz şehitlerimizi seneyi devriyesinde rahmetle anmak ve şehitlerimizin bizlere emaneti olan ailelerini ziyaret etmek için bu programı gerçekleştirdik"  dedi.

Karadağ konuşmasını şöyle sürdürdü. "Hüzün ve gurur bir arada yaşanıyor. Kalkışmadan gecen üç yıl içerisinde milletimiz birçok şeyi idrak etti. O gece Cumhurbaşkanımızın milletin iradesinin üzerinde ben irade tanımıyorum diyerek bütün Türk milletini meydanlara çağırması ve akabinde herkesin meydanlara koşarak göğüslerini siper etmesi o hain kalkışmanın akamete uğraması milletimizin önemli bir badireyi atlatmasına sebebiyet verdi. 

O açıdan baktığımızda bu millet nasıl ki kurtuluş mücadelesinde önemli bir zafer yaşamış ve millet düşmanlarına karşı büyük bir zaferi elde etmişse 15 Temmuzda da aynı kahramanlığı gösterdi. 15 Temmuz hain kalkışma beklenmeyen istenmeyen bir durumdu ama sonucu itibari ile bu millet bayrağı, milleti vatanı mukaddesatı namusu için yapamayacağı hiçbir şeyin olmadığını bir kez daha gösterdi.  

Bugün kabirleri başında ziyaret ettiğimiz şehitlerimizde,  Cumhurbaşkanımızın meydanlara inin çağrısının ardından hiç tereddüt etmeden bütün millet evladı gibi onlarda meydanlara koştu ve vatan millet için göğsünü gererek şehadet şerbetini içtiler. Allah bir daha böyle günleri bizlere bir daha yaşatmasın. Ama bilinsin ki bu millet evladı hiç bir zaman vatanını milletini bayrağını düşmana çiğnetmedi çiğnetmeyecek. 15 Temmuz onun en son örneği idi. İnşallah bu milletin geleceği bu milletin feraseti ile çok daha müreffeh ve güçlü olacaktır. 

Şehadet şerbetini içine şehitlerimize Allahtan rahmet gazilerimize de sağlıklı sıhhatli uzun ömürler diliyorum" diye konuştu.    

16 Temmuz 2019 Salı tarihinde eklendi ve 190 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız