Şeyhzade Ahmet Efendi, Dualarla Anıldı

Şeyhzade Ahmet Efendi, Dualarla Anıldı

Şeyhzade Ahmet Şevki Ergin Hocaefendi doğumunun 113. Yılı münasebetiyle anma programı düzenlendi. 

Sorgun İlçesi Ağcın ve Günpınar köyleri arasında yaptırılan Mesire alanında Ahmet Şevki Ergin Kültür ve Hizmet Vakfı (AŞK) tarafından organize edilen anma programına Vali Kadir Çakır, Belediye Başkanı Celal Köse, Eski Bakanlardan Lütfullah Kayalar, Eski İçişleri Bakanı Osman Güneş, Yozgat eski valisi Amir Çiçek, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Sorgun Belediye Başkanı Erkut Ekinci, Eski belediye Başkanı Kazım Arslan, Bozok Üniversitesi Eski rektörü Salih Karacabey, İstanbul Sultanbeyli belediye Başkanı Ali Nabi Koçak, işadamları, bazı daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı. 

Kuran'ı Kerim okunması ile başlayan programda konuşan Ahmet Şevki Ergin Kültür ve Hizmet Vakfı Başkanı Ali Şakir Ergin, Sorgun İlçesi Ağcın ve Günpınar köyleri arasında yaptırılan çeşme, mescid ve mesire alanının yapılış aşamasını anlattı.

Ergin, "Buranın peyzajının yapılması için sayın Rektörden rica ettim. 

Bozok Üniversitesinden Peyzaj ve mimarı görevlendirirdi. Burayı gördüler ölçüleri aldılar ve plan yaptılar. Orman genel müdürlüğünden 850 tane fidan aldık. 

Sorgun Belediyesi ve Yozgatlı hemşerilerimizin desteği ile fidan sayısını bin adedin üzerine çıkardık. Kış şartlarından dolayı dikemedik. 

Bu görünen fidanları Mart ayında diktik.

 İnşallah fidanlar büyüdüğünde buraları yeşile bürünmüş olacak" söyledi.

Daha sonra konuşan Belediye Başkanı Celal Köse, "Buraya bugün Şeyhzade Ahmet Şevki Ergin Hoca efendimizin 113'ncü doğum yıldönümü münasebetiyle burada toplanmış bulunmaktayız. 

Organize eden herkese teşekkür ediyorum. buraya her ne kadar belediye başkanı sıfatı ile gelmiş olsam da kalben ruhen ve gönülden de burada olduğumu ifade etmek istiyorum. İnşallah bizler bundan sonraki hayatımızda vakfımızın devamlı hizmetinde olacağımızı ifade etmek istiyorum" dedi.  

Vali Kadir Çakır ise, "Ben uzaktan değil Kırşehirli'yim. Toprağının toprağına karıştığı suyunun suyuna, havasının havasına karıştığı bir şehirden geldim. Yaklaşık 7 aydır buradayım. 

Bizim çocukluğumuz Şeyhzade Ahmet Efendi'nin menkıbeleri ile geçti.  O zaman hayattaydı ama çocuktuk tanışma gelme imkanı olmadı. Ama buraya gelen büyüklerimiz hep onu anlattılar. Allah nasip etti bize yıllar sonra belki kendilerini göremedik ama daha yakından görme imkanımız oldu" diye konuştu.

Konuşmalar sonrasında Mehmet Güneş tarafından Şeyhzade Ahmet Efendi'ye yazdığı "Gönül mahsun dil mahsun" şiirini araştırmacı yazar Yusuf Karakaya tarafından okunmasının ardından yemek programı ile sona erdi.

15 Temmuz 2019 Pazartesi tarihinde eklendi ve 354 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız