Süt Soğutma Merkezi Açıldı

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) Projesi tarafından finanse edilen Yozgat ili Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından yürütülen “Yozgat İli Soğuk Süt Zinciri Projesi” kapsamında Süt Soğutma Merkezinin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Süt Soğutma Merkezi Açıldı

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) Projesi tarafından finanse edilen Yozgat ili Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından yürütülen “Yozgat İli Soğuk Süt Zinciri Projesi” kapsamında Süt Soğutma Merkezinin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) güzergahı üzerinde yapılan ihtiyaç analizinin sonuçlarına uygun şekilde tasarlanan sosyal ve çevresel yatırım programları (SEIP) İLE Türkiye’nin soysa-ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmaya devam ediyor. TANAP’ın 1 Milyon 55 Bin 358 TL, Yozgat  ili Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin 55 Bin 545 TL katkı sağladığı “Yozgat İli Soğuk Süt Zinciri Projesi” kapsamında 22 adet 300 lt., 5 adet 1000 lt., 9 adet 2000 lt., 2 adet 5000 lt., süt soğutma tankı 4 adet 2000 lt., 1 adet 19000 lt., kapasiteli süt nakil tankı ve 1 adet 20 tonluk kamyon alımı yapıldı.

TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım programları (SEIP) kapsamında finanse edilen Yozgat İli Damızlık Sığırı Yetiştiricileri Birliği tarafından yürütülen “Yozgat İli Soğuk Süt Zinciri Projesi) kapsamında süt soğutma merkezinin açılışı gerçekleşti.

Yozgat İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Selvi, yaptığı açılış konuşmasında TANAP’ın Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları çerçevesinde Yozgat’ta çok önemli bir açılış gerçekleştirdiklerini söyledi.

Selvi, “Amacımız, birlik üyelerinin uygunluğu sağlanan ahırlara, süt üretim miktarlarına göre (300-1000) litre arasında dağıtımını sağlamak ve sütün sağımından sonra pH derecesini düşürmeden soğutarak, soğutmalı ve izolasyonlu süt tankeri ile toplamak ve nakliyesini yapmak. Böylelikle istenilen standartta elde edilen sütün daha yüksek birim fiyattan satışı sağlanarak, süt miktarı ve süt gelirinin artışı sağlanacaktır. Bu vesile ile yönetim kurulumuz adına ilimize, birliğimize ve halkımıza yapmış olduğu hizmet ve kıymetli katkılarından dolayı TANAP’a teşekkür ederim.”dedi.

Yozgat Valisi Kadir Çakır’da yaptığı konuşmasında Yozgat’ın tarım ve hayvancılık açısından büyük bir öneme sahip olduğunu belirterek, tesisin hizmete girmesiyle il genelinde hayvancılığın gelişmesine de katkı sağlayacağını ifade etti. Vali Çakır, tesisin Yozgat’a, çiftçilere ve üreticilere hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu.

Süt Soğutma Merkezinin açılışına; Yozgat Valisi Kadir Çakır, MHP Yozgat Milletvekili Ethem Sedef,  Belediye Başkanı Kazım Arslan, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, TSO Başkanı Sinan Çelik, AK Parti Yozgat Belediye Başkan Adayı Celal Köse, MHP İl Başkanı Ferhat Altan, Bağımsız Yozgat Belediye Başkan Adayı Bekir Korkmaz, Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürü Ziyaattin Özdemir, TKDK İl Koordinatörü Selim Türker, çiftçi ve üreticiler katıldı.

25 Mart 2019 Pazartesi tarihinde eklendi ve 1864 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız