"Klinik Araştırmalar Ve Etik Kurulu Konferansı"

Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından “Klinik Araştırmalar ve Etik Kurulu” konulu konferans düzenlendi.

"Klinik Araştırmalar Ve Etik Kurulu Konferansı"

Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından “Klinik Araştırmalar ve Etik Kurulu” konulu konferans düzenlendi.

Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı öğretim üyesi ve Ankara Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Belli’nin konuşmacı olarak katıldığı konferansa Rektör 

Vekili Prof. Dr. Şenol Akın ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fuat Köksal, Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ferit Çiçekçioğlu, Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Mahmut Kılıç, Üniversitemiz Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Arif Osman Tokat ve çok sayıda öğretim üyesi katıldı.

Konferansta, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı öğretim üyesi ve Ankara Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Belli Klinik Araştırmalar Etik Kurulunun işleyişi hakkında sunum eşliğinde bilgi verdi.

Prof. Dr. Mehmet Melli’nin Etik Kurulların değerlendirme kriterlerine de değindiği konferansta gönderilen dosyaların usul ve esas yönünden iki kısımda incelendiğini ve dosyaların usul yönünden uygun tarihte yapılıp yapılmadığına, dosyada üst yazının olup olmadığına ve uygun form kullanılıp kullanılmadığı gibi özelliklerine bakıldığını dile getirdi. 

Prof. Dr. Mehmet Melli, dosyaların esas yönünden incelenmesini ise

 şu şekilde anlattı: “Çalışmanın net, anlaşılır bir hipotezi var mı, araştırmacılar bu çalışma için uygun mu, dosya uygun şekilde hazırlanmış mı, çalışmanın metodolojisi yeteri kadar açık mı ve çalışmanın amacına uygun mu gibi detaylar esas yönünden önemlidir.”

Konferans sonunda Üniversite Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ferit Çiçekçioğlu tarafından Prof. Dr. Mehmet Melli’ye teşekkür belgesi ve hediye takdim edildi.

22 Eylül 2018 Cumartesi tarihinde eklendi ve 1950 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız