Çiviyle Telin Estetik Buluşması

Bozok Üniversitesi 11’inci Bahar Şenliği kapsamında Filografi Sanat Öğretmeni Derya Kandemir’in çivi ve tel ile yaptığı çalışmalar beğeni topladı.

Çiviyle Telin Estetik Buluşması

Bozok Üniversitesi 11’inci Bahar Şenliği kapsamında Filografi Sanat Öğretmeni Derya Kandemir’in çivi ve tel ile yaptığı çalışmalar beğeni topladı. 

Yozgatlı Filografi Sanat Öğretmeni Derya Kandemir’in çalışmaları sergilendi. 

Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Filografi Sergisinin açılışını Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey yaptı. 

Sergilenen eserleri titizlikle inceleyen Rektör Racabey, sanatsal sergilerin Bozok Üniversitesi’nde her yıl tekrarlanmasını istedi. 

Filografi Sanat Öğretmeni Derya Kandemir’den bilgiler alan Rektör Karacabey, çiviyle telin estetik buluşmasına hayran kaldığını ifade etti. 

Karacabey, unutulmaya yüz tutmuş sanat dallarını tekrar gün yüzüne çıkarılmasını önemsediklerini belirterek, “El emeği göz nuru olan bu eserleri her yıl üniversitemizde görmek istiyoruz. Derya Hanımı kutluyorum ve başarıların devamını diliyorum. Bahar Şenlikleri kapsamında her zaman sergi açarak, çivi ile telin estetik buluşmasını paylaşmasını bekliyoruz” dedi. 

Derya Kandemir, filografinin unutulmaya yüz tutmuş sanat dalları arasında olduğuna değinerek, bu sanatın nesilden nesile aktarılmasını arzu ettiklerini söyledi. 

Sincan Belediyesi bünyesinde görev yaptığını ve kurslar düzenlediğini dile getiren Kandemir, filografinin yoğun ilgi gördüğünü vurguladı. 

Bozok Üniversitesi’nde sergiyi açmanın kendisi için büyük mutluluk olduğunu ifade eden Kandemir, "Filografi, Çivi ile telin dansıdır. Filografi, ahşap bir zemin üzerine çakılmış çiviler arasından teller geçirilerek belli örgü teknikleri kullanılarak çeşitli desenler meydan getirilmesi sanatıdır.

 Filografide, belli örgü teknikleri kullanılarak hat yazıları, simetrik desenler, amblemler, çiçekler ve çizgi film karakterleri panolar haline getirilebilmektedir" dedi. 

Filografi'nin yapılışı hakkında bilgiler veren Kandemir şunları kaydetti: "İlk olarak sunta üzerine kumaş kaplanıyor, istenilen model, desen fotokopi ile büyütüldükten sonra bunun üzerine aktarılıyor. Daha sonra bu motifleri oluşturmak için tahta panolar üzerine desenin çevresinden fazla uzun olmayan çiviler çakılıyor. Bu çiviler boyanıp vernikleniyor. Ardından altta kalan model kağıdı, iğne ile temizleniyor. Kuruyunca çivilerin arasından çeşitli tekniklerle renkli teller sarılıyor ve önceden tasarlanmış motifler ortaya çıkarılıyor. Bu teller çok ince değil çokta kalın değil, orta kalınlıkta takı yapanlar bilirler takıda kullanılan tellerden, bunun üzerine çalışılacak desen aktarılıyor. Ancak bu tel geçirme de bir ustalık gerektiriyor. Öyle rasgele bütün çivilerden aynı şekilde telleri geçirirseniz hiçbir şey elde edemiyorsunuz. Ayrıca bu tellerin hem sağlam hem kolay temizlenebilir olması ve hem de temizleme esnasında renklerinin solmaması gerekiyor. Gerek tahta panonun ve gerekse kullanılacak tellerin rengi önceden sanatçı tarafından tasarlanıyor. Seçilen renklerin hem birbirine uyumlu olması hem de motifi ortaya çıkaracak şekilde olması gerekiyor.

 Yani ne renkler birbiri arasında boğulacak ne de çok fazla zıt renkler kullanılarak insan gözü rahatsız edilecek. Burada bütün iş sanatçının yaratıcı yeteneğine ve ustalığına kalıyor."

10 Mayıs 2018 Perşembe tarihinde eklendi ve 2682 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız