Bugün 7 Şubat 2016 Pazar

TKDK 8’inci çağrısına çıktı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Yozgat İl Koordinatörü Veli Büke, 8’inci proje çağrısına çıktıklarını, projelerin 17 Aralık 2012 ile 15 Ocak 2013 tarihleri arasında kabul edileceğini söyledi.

Paylaş :
Yazdır :
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
28 Kasım 2012 Çarşamba
TKDK 8’inci çağrısına çıktı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Yozgat İl Koordinatörü Veli Büke, 8’inci proje çağrısına çıktıklarını, projelerin 17 Aralık 2012 ile 15 Ocak 2013 tarihleri arasında kabul edileceğini söyledi.

TKDK’nin kırsal kalkınmaya büyük destek sağladığını belirten TKDK Yozgat İl Koordinatörü Veli Büke,” Daha 7 proje çağrısına çıktık ve 6 çağrımızdan 34 projemiz kabul oldu. Bu 34 projemizin yatırım tutarı 50 milyon 700 bin TL, projelere verilecek hibe tutarı ise 30 milyon TL’dir” dedi.

TKDK’nın 23 Kasım itibariyle sekizinci çağrı ilanına çıktığını dile getiren Büke, “Başvurular İl Koordinatörlüğümüze 17 Aralık 2012 tarihinde kabul edilmeye başlanacak ve 15 Ocak 2013 tarihinde son bulacaktır. Bu çağrıda IPARD programında yapılan değişiklikler sonucu kurumumuzun destek alanı daha çok genişlemiş ve dağıtılacak hibe miktarı da yüksek miktarda arttırılmıştır, en büyük bütçeyle çıkılan çağrı ilanıdır. Bu çıkılan sekizinci çağrıda verilecek olan hibe tutarı önceki çağrıların neredeyse 3 katı kadardır. Toplam dağıtılacak hibe tutarı 295 milyon 134 bin 385 Euro’dur yani 678 milyon 809 bin 085 TL olarak belirlenmiştir. Bu rakam sadece TKDK’ nın desteğidir. Yatırımcıların katkısıyla beraber toplamda Türkiye çapında en az 1 milyar 357 milyon 618 bin 171 TL lik bir yatırım gerçekleşecektir” diye konuştu.

Çiftçiler ve kırsal kalkınma projesi hazırlayan vatandaşların en çok talep ettikleri ekipmanların başında gelen traktör için de sekizinci çağrıda hibe destek sağlandığına dikkat çeken Büke, “Hibe desteğimizden faydalanmak isteyenlerin kurumumuzun şartlarına uygun dosya hazırlatmaları gerekmektedir. Bu çağrımızda büyük yenilikler yapılmıştır. Mesela hibe destekli traktör alımı daha önceki çağrılarımızda mümkün değildi. Bu ve bundan sonraki çağrılarda başvurusunu sunanlar belli şartlar altında traktör alımı yapabilecekler.Traktör alımı şartları, yatırımlarında AB standartlarını sağlayan Süt Üreten ve Et Üreten Tarımsal işletmeler başvuru yapabilir. Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi kapsamında olan arıcılık yapanlar, Süs Bitkisi ve Tıbbi Aromatik Bitkilerin Yetiştiricileri traktör alımı için başvuru yapabilirler. Bu projelerden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme kurumuna geldikleri takdirde kendilerine gerekli bilgiler verileceği gibi www.tkdk.gov.tr Web adresimizden bilgi alabilirler. Biz bütün çiftçilerimizin bu desteklerden yararlanmalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

28 Kasım 2012 Çarşamba

Adınız Soyadınız
Yorumunuz
 

Henüz yorum yazılmamış... Bu habere ilk yorumu siz yapın