Son Dakika

PİKNİKÇİLERE UYARI

Yaz aylarında böcek ısırıkları ve arı sokmalarının fazla olduğunu ifade eden uzmanlar, vatandaşlara uyarılarda bulundular

Bu haber 209 kez okundu.
Yazı Boyutu

Yaz aylarında böcek ısırıkları ve arı sokmalarının fazla olduğunu ifade eden uzmanlar, vatandaşlara uyarılarda bulundular. 

Yaz mevsimi nedeniyle vatandaşların deniz sahili veya yeşillik alanlarda piknik yaptığını belirten uzmanlar, böcek ısırması veya arı sokması riskine karşı vatandaşlara önemli uyarılarda bulundular. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, öncelikle kişinin herhangi bir böceğe karşı alerjisi olup olmadığının bilinmesi gerektiğini söyledi. Böcek ısırması durumunda ilk yapılması gerekenin bölgeyi sabunlu suyla yıkamak olduğuna dikkat çeken Şahin, "Böcekler renkleri sever. O yüzden pikniğe giderken pastel tonlarda kıyafet giymekte yarar var. Bunun yanında özellikle görünen kısımların beyaz bir örtüyle kapatılması daha uygun olacaktır. Ayrıca eğer hassasiyet varsa ailelerin beraberinde kaşıntı şurubu bulundurmaları faydalıdır” dedi. 

Ufak bir kaşıntı veya döküntünün bazen tüm vücudu kaplayabileceğini de dile getiren Şahin, “Bizim için bu gruplar çok önemli. Bu durumda olanların tedbirli olması lazım. Alerjisi olanların veya vücudunda döküntü olanların vakit kaybetmeden herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurmalarını öneriyoruz” ifadelerini kullandı. 

Bölgede özellikle kenelerin sık görüldüğüne vurgu yapan Şahin, “Piknik sezonu olması hesabıyla özellikle arılara dikkat etmek lazım. Çünkü bazen aldığımız yiyeceklerin içinde de arı olabilir. Buna dikkat etmek lazım. Yılan ısırıklarında daha çok dikkatli olmak ve böyle bir durumla karşılaşıldığında en yakın sağlık kuruluşuna başvurup gereken tedbirleri almakta fayda vardır. Bölgede kene ısırıkları sık ama zehirli kene oranları çok az. Yine de kene ısırıklarına da dikkat emek lazım. Özellikle kene ısırıklarında vatandaşların kendi başlarına çıkarmamalarını, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalarını istiyoruz. Yine yaz mevsimi nedeniyle güneş koruyucu kullanmalarını ve bol bol su içmelerini de tavsiye ediyoruz” diye konuştu. 

"KENE ÇIPLAK TENİ ARAR" 

Şahin, kenelerin çıplak ten aradığına değinerek, "Kene ısırmasına karşı alınacak önlemlere harfiyen uyulmasının önemine değinen Şahin, “Küçükbaş, büyükbaş hayvan sahipleri hayvan sağlığı ile ilgili birimler, bakanlıktaki ilgili kişiler ilaçlama öneriyorlar bu kene popülasyonu azalsın diye.

 Bu ilaçlamaları yapacaksınız. Kırım Kongo Kanamalı Ateşinin görüldüğü bölgelerde çayıra çimene uzanmayacaksınız. 

Çünkü kene uçmaz, kene yürür. Kene çıplak teni arar, kan emmek için. Tarlada mümkün oldukça çıplak ten olmaması gerekir. Uzun pantolon giyebilirsiniz, çorabı pantolonun üzerine çekmek doğru bir uygulama. Diyelim ki sağlık kuruluşuna gidilme imkanı yok, kişi kendisi de yapabilir. Ama burada önemli nokta keneyi doğru çıkartmak. Burada dikkat edilmesi gereken çıkarma işlemi yaparken keneyi kusturmamak. Bazen görüyoruz; kolonya, deterjan, sigara, aseton gibi farklı farklı şeylerle keneyi çıkartmayı deniyorlar. Bunu kesinlikle önermiyoruz. Şu açıdan önermiyoruz diyelim ki kene KKKA virüsü taşıyor, kişiyi de ısırdı kan emiyor, henüz virüsü vermedi. Ama siz kusturursanız zaten orayı delmiş, kusmuğuyla kişiye mikrobu vermiş oluyor. O yüzden kusturulmaması gerekiyor” şeklinde konuştu. 


Bu haber 12 Haziran 2019 Çarşamba tarihinde eklenmiştir.