Son Dakika

REKTÖR BELLİ OLDU

Bozok Üniversitesi’nin yeni rektörü belli oldu

Bu haber 282 kez okundu.
Yazı Boyutu

Bozok Üniversitesi’nin yeni rektörü belli oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11 üniversite rektörü ile birlikte Yozgat Bozok Üniversitesi’nin rektör atamasını gerçekleştirdi. 

Bartın Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı, Yozgatlı hemşerimiz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, rektörlük görevine atandı.

Akdağmadeni ilçesi doğumlu olan Karadağ, ile birlikte Adıyaman Üniversitesi, Aksaray Üniversitesi, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Amasya Üniversitesi, Amasya Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Hitit Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi ve Kırşehir Ahi Evran Üniversitelerinin rektör atamaları da gerçekleşti.

PROF. DR. AHMET 

KARADAĞ KİMDİR?

1968 yılında Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini ilçesinde tamamladıktan sonra 1990 yılında lisansını Konya Selçuk Üniversitesinde tamamladı. Kimya Öğretmeni olarak görev yapıyorken 1991 de Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde Yüksek Lisansa başladı. 1993’de Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümüne Araştırma Görevlisi olarak atandı ve 2001 yılında aynı üniversitede Doktorasını tamamladı. 2003 yılında yedek subay olarak vatani görevini tamamlayıp kısa bir süre Dr. Arş. Gör. olarak Ondokuz Mayıs Üniversitesinde çalıştıktan sonra 2004 yılında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Anorganik Kimya Anabilim Dalına Yard. Doç. olarak atandı. 2007 yılında Doçent ve 2013 yılında Profesör olan Dr. Karadağ 2017’de Bartın Üniversitesi Fen Fakültesi ve Mühendislik Fakültesine vekâleten dekan olarak atandı. Başlıca uzmanlık alanı; koordinasyon polimerleri, içerme bileşikler (inklüzyon ve klatrat yapılar) ve iyonik sıvılar olan Dr. Karadağ’ın bu alanlarda hazırlanmış 50 nin üzerinde SCI kapsamında uluslararası dergilerde basılmış makalesi ve 80 nin üzerinde ulusal ve uluslararası sempozyumlarda sunulmuş bildirisi bulunmaktadır. 

Ayrıca, elektronik olarak yayımlanmış bir kitabı bulunan Dr. Karadağ, araştırmalarından alınmış bir patent ve patent alım aşamasında olan dört patent başvurusu ve Tokat’ın yeraltı kaynaklarının kullanımına yönelik Reşadiye kilinin ekonomiye kazandırılması amaçlı temizlik/parfümeri ürünlerinin üretimi maksatlı “TOREX” adlı bir marka tescili de bulunmaktadır. Bu zamana kadar yürütücüsü olduğu TÜBİTAK destekli bir kariyer ve iki uluslararası COST aksiyonu kapsamında tamamladığı ve yine TÜBİTAK destekli proje danışmanlığına yönelik iki çalıştay düzenledi. Ayrıca, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi BAP birimince desteklenmiş on projesi bulunan Dr.Karadağ’ın tez danışmanı olarak bu zamana kadar bitirttiği on yüksek lisans ve dört doktora tezi bulunmakta, iki doktora tez danışmanlığı da hala devam etmektedir. 2013 yılında kısa bir süre ABD Alabama Üniversitesinde iyonik sıvılar üzerine araştırmalar yapan Dr. Karadağ’ın son iki senedir ağırlık verdiği koordinasyon bileşikleri ve protik iyonik sıvıların biyolojik aktiviteleri (antikanser, antibakteriyel ve antifungal) üzerine yaptığı araştırmalar alanında ilk olup, oldukça dikkat çekmektedir.

Bu alandaki çalışmaları hala devam eden Dr. Karadağ evli ve iki çocuk babasıdır.


Bu haber 25 Mayıs 2019 Cumartesi tarihinde eklenmiştir.