Son Dakika

TATİL BAŞLIYOR...

17 Eylül 2018 Pazartesi başlayan 2018-2019 eğitim öğretim yılı birinci kanaat dönemi 18 Ocak 2019 Cuma günü sona eriyor

Bu haber 6624 kez okundu.
Yazı Boyutu

17 Eylül 2018 Pazartesi başlayan 2018-2019 eğitim öğretim yılı birinci kanaat dönemi 18 Ocak 2019 Cuma günü sona eriyor. 

Yozgat’ta temel eğitim ve orta öğretimde 76 bin 882 öğrenci ile 5 bin 626 öğretmen tatile çıkacak. 

İkinci kanaat dönemi ise 4 Şubat 2019 Pazartesi başlayacak ve 14 Haziran 2019 Cuma günü sona erecek. 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, “2018-2019 eğitim öğretim döneminin birinci dönemi 18 Ocak’ta bitmiş olacak. Öğrencilerimiz ve öğretmen arkadaşlarımız 2 haftalık bir tatil imkanı bulacaklar. Yenilenmek, dinçleşmek motive olmak için fırsattır. Çocuklarımız yarıyıl karneleriyle derslerindeki başarılarını ve eksikliklerini görme fırsatını bulacaklar, çalışmalarını çalışma alışkanlıklarını, plan ve programlarını yeniden gözden geçireceklerdir. Çocuklarımız bizlerin ve ülkemizin en kıymetli varlıklarıdır. Onların sağlıkları başta olmak üzere iyi bir eğitim almaları, ilgi ve yeteneklerine uygun iş ve meslek sahibi olmaları, millî ve manevi değerlere bağlı bireyler olarak yetişmeleri en büyük arzumuzdur. Karne sonuçları ne olursa olsun herkes gerek fiziksel gerekse zihinsel açıdan dinlenmeye ve eğlenmeye ihtiyaç duyar. Tatilde öncelikli olarak yapılması gereken planlama bu yönde olmalıdır. Ancak, unutulmamalıdır ki bilgi, birikimli bir süreçtir. Her yeni öğrenmeler eski öğrenilenlerin üzerine inşa edilir ve birey tarafından anlamlandırılarak kodlanır. Eğer alt öğrenmeler yetersiz olarak inşa edilmiş ya da eksikse yeni bilgilerin edinilmesi ve kalıcı olması da imkânsız olacaktır. Bu nedenle tatil etkinlikleri içerisinde, dinlenme ve eğlenceli vakit geçirme etkinliklerinin önüne geçmeyecek şekilde ders tekrarına da zaman ayırmak önemlidir” dedi. 

Birinci dönemde okulları sık sık ziyaret ettiklerini, öğretmenlerle ve öğrencilerle görüştüklerini kaydeden Yazıcı, okullarda önemli bir sıkıntı yaşanmadan birinci dönemi tamamladıklarını açıklayarak, “Başarılı bir eğitim öğretim dönemini geçirdiğimizi düşünüyoruz.” diye konuştu. 

"TATİLDE YETERİNCE 

EĞLENİP,  DİNLENSİNLER" 

Öğrencilerin iyi bir tatil dönemini geçirmelerini temenni eden Yazıcı, “Tatilde yeterince eğlenmelerini, dinlenmelerini, kitap okumalarını, aile büyüklerini ziyaret etmelerini tavsiye ediyorum. Vefat eden yakınlarını gidip kabirlerinde ziyaret etsinler. Fırsat bulurlarsa kütüphaneye gitsinler. Sinemaya, tiyatroya gitsinler. Bunların hem kendilerinin dinlenmesine, hem de vakitlerini güzelce geçirmelerine yarayacağını, hem de onların kişisel gelişimlerine olumlu etki yapacağını düşünüyorum. Eğitim neferi öğretmenlerimizin de güzelce dinlenmelerini istiyorum” dedi. 

"ÇOCUKLARIMIZIN 

DEĞERİ KARNEYLE 

ÖLÇÜLMEZ" 

Bazı öğrencilerin karnesinin iyi olacağı gibi bazı öğrencilerin de karnelerinin iyi olmayacağını hatırlatan Yazıcı, velilere uyarılarda bulunarak sözlerini şöyle tamamladı: “Bu karne notları bazı aileleri mutlu etmeyebilir ama burada bir yanlış yapmayalım. Bu notlar çocuğun değerini değil, çocuğun eğitimdeki kazanımındaki derecesini ölçer. Yoksa çocuklarımızın değeri karneyle ölçülmez. O yüzden çocuklarımızın sıkıntıya girecek herhangi bir tavırları olmamalıdır. Çünkü bu eğer başarıyı ölçen bir şey olarak düşünüyorsa bu sadece çocuğun başarısı değil, bu okulun başarısı, ailenin başarısı, milli eğitim teşkilatının başarısı, öğretmenlerimizin başarısı. O karne hepimizin başarısının ortak göstergesidir. Ya da hepimizin başarısızlığının ortak göstergesidir. O yüzden burada sadece çocuğu hedef alıp çocuğa yanlış tanımlarda ya da hareketlerde bulunmalarını doğru bulmuyoruz. bunu nasıl başarılı hale getirebiliriz, bunu düşünmeliyiz.”  


Bu haber 18 Ocak 2019 Cuma tarihinde eklenmiştir.