Son Dakika

100. Yılında Yozgat’ta Anıldı

Tarım ve Köyişleri Eski Bakanı Sami Güçlü’nün bir grup üniversite öğrencisiyle başlattığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içinde yürütülen “Anadolu Mektebi Yazar Okumaları” projesi kapsamında Yozgat’ta ‘Edebiyatımızın Yerli ve Milli Sesi Tarık Buğra’ paneli düzenlendi

Bu haber 299 kez okundu.
Yazı Boyutu

Tarım ve Köyişleri Eski Bakanı Sami Güçlü’nün bir grup üniversite öğrencisiyle başlattığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içinde yürütülen “Anadolu Mektebi Yazar Okumaları” projesi kapsamında Yozgat’ta ‘Edebiyatımızın Yerli ve Milli Sesi Tarık Buğra’ paneli düzenlendi. 

Anadolu Mektebi; Yozgat Valiliği ve Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile müştereken “Doğumunun 100. Yılında Edebiyatımızın Yerli ve Milli Sesi Tarık Buğra” konulu program düzenledi. 

Yozgat Valiliği Konferans Salonunda gerçekleştirilen programda, Kırıkkale ve Çorum’dan öğretmenleri eşliğinde Yozgat’a gelen öğrenci grubu da panelist olarak yer aldı. Başkanlığını Ömer Faruk Yılmaz’ın yaptığı panelin açış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı. insanlığın medeniyet destanının devamlılığı her neslin bıraktığı bilgi ve birikimin korunması ve artırılarak geleceğe aktarılması ile mümkün olacağına değindi. 

Panelde; Anadolu Mektebi öğrencilerinden Çorum’u temsilen Hacer Hümeyra Koçak “Gelenekten Moderniteye Tarık Buğra”, Kırıkkale’den Hacer Erva Evirgen “Tarık Buğra’nın Eserlerinde Yaşayan Karakterler”, Yozgat’ı temsil eden öğrenciler Hayati Oğuzhan Kılıçaslan ve Ahsen Esma Başer ise “Tarık Buğra’nın Gözünden Gençlik” ve “Tarık Buğra’nın Eserlerinde Toplumsal ve Siyasi Mesajlar” konulu sunum yaptı. 

Eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü, 2016’da ismini Anadolu Mektebi olarak belirlediği bu faaliyette hedeflerinin gençlerin kendilerini erken tanımaları, özgüven kazanmaları, kendilerine en uygun yüksek öğretim alanını belirlemeleri, kültürel yönden kendilerini yetiştirmeleri olduğunu belirterek, “Ayrıca çevresine ve kendilerine faydalı olmaları gibi gayelerin yanı sıra çalışkan ve doğru sözlü olmak, bir ideale sahip olmak, aile bağlarını güçlendirmek, hayatta kimseye zarar vermemek gibi temel erdemleri öğrencilerimize kazandırmaktır” dedi.

“Edebiyatımızın Yerli ve Milli Sesi Tarık Buğra” nın değişik yönleriyle tanıtıldığı programda Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Sami Güçlü de Tarık Buğra’nın eşi Hatice Bilen Buğ- ra’nın da panele katılmak istediğini ancak sağlık sorunları sebebiyle programda bulunamadığını ve selamlarının iletilmesini istediğini belirterek başladığı konuşmasında Anadolu Mektebi olarak bu yıl içinde yapılan ve “Doğumunun 100. Yılında Tarık Buğra”yı konu alan faaliyetlerden bahsetti. 

Eski Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz ise gençlerle buluşmaktan ve geleceğin inşasına katkıda bulunmak amacıyla düzenlenmiş bu programda bulunmaktan duyduğu heyecanı dile getirdi. 

“Ülkelerin gelişmesinin önünü açan “nitelikli insan gücünün” bu hareketin amacı olduğunu görmek günümüz ve geleceğimiz adına beni mutlu etti. Kim ki geleceği daha güçlü inşa etmek için bugünden çalışmaya başlamak isterse dilek ve temennilerin ötesinde somut çalışmalar yapması gerekir. İşte bu hareket, bu yönde somut ve çok değerli bir çalışmadır.

 Milli değerlerden beslenerek evrensel değerlerle uzlaşan Anadolu Mektebi projesi bu noktada takdire şayandır” sözleriyle devam eden konuşmasında Celalettin Lekesiz, Anadolu Mektebine emek veren herkese teşekkür etti. 

Panel programında Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı Musa Kâzım Arıcan da bir değerlendirme konuşması yaptı. 

“Anadolu Mektebi bünyesinde faaliyet gösteren öğrencilerin oldukça donanımlı olduklarını gördüm. Bu yaşta böyle analiz yapabilmeleri çok başarılı. Kültüre, bilime, sanata ve bunların gelişmesine mütevazı kişiliğiyle katkıda bulunan Sayın Sami Güçlü’ye teşekkür ederim.” sözleriyle faaliyetleri destekleyen Arıcan, gençlere; “Doğru bir noktadasınız. Bu yolculuğunuza devam etmelisiniz” diye mesaj verdi. 

Yozgat Valisi Kadir Çakır konuşmasında, Anadolu Mektebi projesinde kendisinin de kişisel olarak beğeni ile okuduğu çok sayıda yazar bulunduğunu, bu okumaların ancak güzel ahlak ile şekillendiğinde değerli olduğunu ifade ederek etkinliklerde emeği geçenlere teşekkür etti. 

Gençlik ve Spor Bakan danışmanı Süleyman Bayraktar’ın da hazır bulunduğu Program Milli İrade Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Şehit Fuat Bahadır Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen paneller ve ardından Bayram Bilge Tokel’in Kültür Müdürlüğü Konferans Salonunda verdiği konser ile son buldu.


Bu haber 06 Aralık 2018 Perşembe tarihinde eklenmiştir.