Son Dakika

"NAYLON AŞKI ÖLDÜRÜR"

Orta Doğu Teknik Üniversiteliler Derneği’nin İstanbul buluşmasında Prof

Bu haber 576 kez okundu.
Yazı Boyutu

Orta Doğu Teknik Üniversiteliler Derneği’nin İstanbul buluşmasında Prof. Dr. Hamdi Temel konuk oldu.

Kısa adı ODTÜBİRDER olan Orta Doğu Teknik Üniversiteliler Derneği’nin İstanbul Sultanahmet Artemis Gallery’de 2 Aralık 2018 Pazar günü düzenlenen sohbet toplantısında, kendisi Yozgatlı olan Dicle Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hamdi Temel "Naylon aşkı öldürür" konulu konuşma yaptı.

ODTÜ mezunu akademisyen, eğitimci ve işadamlarının iştirak ettiği toplantıda Yozgat Bozok Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Dumlupınar Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hamdi Melih Saraoğlu ve Yıldız Teknik Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy da yer aldı.

İlgiyle izlenen buluşmada, Prof. Dr. Hamdi Temel, konuşma başlığı ile aynı ismi taşıyan kitabının çıkış hikayesinden başlayarak, naylon ve plastiklerin sağlımızı nasıl tehdit ettiğini ve kısa-orta-uzun vadede insan üzerindeki etkilerini ve bu etkileri en aza indirecek yöntem ve çözümler üzerinde düşüncelerini aktardı. Prof. Dr. Temel, geleceğimiz için büyük tehlike olarak gördüğü naylon ve plastiklerden kurtulmanın, ciddi devlet politikaları ile olabileceğinin altını özellikle çizdi. Türkiye’nin en kapsamlı laboratuarlarından olduğunu belirttikleri, Dicle Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBTAM) kuruluş sürecindeki çalışmalarından bahseden Prof. Dr. Hamdi Temel, kimyasal, gen, çevre ölçüm, yakıt, metal, tarım, kanser analizlerinin burada yapılabildiğini ve bünyesinde bulundurduğu çok sayıda laboratuvarla, yenilenebilir enerji, malzeme birimi, nanoteknoloji, biyoteknoloji, mühendislik, moleküler biyoloji, eczacılık, tarım, veterinerlik, tıp, diş, biyoloji, kimya, fizik, mekanik test, X ışınları gibi birçok alanda araştırma yapılabildiğinden söz etti. Prof. Dr. Temel, laboratuvar çalışmaları konusunda zayıf kalındığını ve bunun da kendimizi geliştirme konusunda batılılara kıyasla geriye düşürdüğüne dikkat çekti.

Yozgat’ta yetişmiş ve sonrasında 30 yıla yakın süredir Diyarbakır’da yaşayan Prof. Dr. Hamdi Temel, bölgenin sosyolojisine ilişkin sorulara da verdiği cevapta; halkın islami hassasiyetlerinin yüksek olduğunu ve bu hassasiyetin bizleri birlik içerisinde tutacak en önemli unsur olduğunu ve bölgede samimi arkadaşlıklar edindiğini ifade etti.

Toplantıyı düzenleyen Harun Yönügül, Türkiye’de en çok yayını olan hocalardan birisi olarak kendisinden ziyadesiyle istifade ettiklerini belirterek; zaman ayırarak davetlerine icabet ettikleri için Prof. Dr. Hamdi Temel ve katılımcılara teşekkür etti.


Bu haber 05 Aralık 2018 Çarşamba tarihinde eklenmiştir.