Son Dakika

VİTAMİN DEPOSU

Birçok faydalı özelliğinin yanı sıra, C Vitamini açısından en zengin besin maddelerinden biri olan kuşburnu, Yozgat’ta marmelat, reçel ve çay olarak tüketiliyor

Bu haber 258 kez okundu.
Yazı Boyutu

Birçok faydalı özelliğinin yanı sıra, C Vitamini açısından en zengin besin maddelerinden biri olan kuşburnu, Yozgat’ta marmelat, reçel ve çay olarak tüketiliyor. 

Kuşburnu Yozgat’ın dağlık kesimlerinde vatandaşlar tarafından toplanarak tezgahlarda satışa sunuluyor.

Doğal ortamda yetişen geleneksel yöntemlerle toplanan kuşburnu, Yozgat’ta esnaflar 15 liradan satılıyor. Emekli olduktan sonra satıcılık işine başlayan ve 12 yıldır bu nesleği severek icra ettiğini dile getiren Satılmış Batur,” Kilogramını 15 liradan satıyorum. 

Kış aylarının vazgeçilmezi olan kuşburnu bir çok evde mevcut. Kimileri marmelat ve reçelini yaparken bir çoığuda çayını içiyor. Kış aylarının gelmesi ve havanın giderek soğumasıyla birlikte gripler artıyor. Kış aynı hastalanmadan geçirmek isteyen vatandaşlarımıza en büyük tavsiyemiz sıcak bir kuşburnu  çayıdır” şeklinde konuştu.

"DOĞADA YABANİ OLARAK YETİŞTİĞİ 

İÇİN ORGANİK BİR MEYVE" 

Doğada yabani olarak yetiştiği için üretiminde herhangi bir gübre, kimyasal madde kullanılmayan kuşburnunun organik bir meyve olduğunu ve Türkiye’de kültüre alınmamış meyvelerden birisi olduğunu hatırlatan Batur, "Kuşburnu meyve olarak tüketilebildiği gibi su, marmelat ve çay olarak da hem lezzet hem de şifa kaynağıdır. 

C vitamini açısından zengin olması nedeniyle soğuk algınlığına karşı bağışıklık sistemini güçlendirir, kuvvetli antioksidan etki gösterir, genel direnci arttırarak grip, nezle gibi hastalıklara karşı dayanıklılık sağlar.

 Eklem kireçlenmesi ve romatizmal ağrıların giderilmesinde de son derece etkilidir. Zengin demir içerdiği için kansızlığa karşı da faydalıdır" şeklinde konuştu. 


Bu haber 05 Aralık 2018 Çarşamba tarihinde eklenmiştir.