Son Dakika

HEYECANLI BEKLEYİŞTE SONA DOĞRU

Ak Parti Genel Merkezi'nin Yozgat Belediye Başkan adayını belirlemek için yaptığı anket çalışmaları devam ediyor

Bu haber 2026 kez okundu.
Yazı Boyutu

Ak Parti Genel Merkezi'nin Yozgat Belediye Başkan adayını belirlemek için yaptığı anket çalışmaları devam ediyor.

AK Parti 2019 yerel seçimlerde aday gösterecek belediye başkan adaylarının kim olacağı merak edilirken, 40 ilin belediye başkan adayları belli oldu.

Aralarında Yozgat’ın da bulunduğu 41 İlin Belediye Başkan Adayının ise bu hafta açıklanacağı öğrenildi. 

Ak Parti Genel Merkezi’nin belediye başkan adaylarını açıkladığı 40 il arasında bulunmayan Yozgat’ta yapılan temayül yoklamasını yeterli bulmayan Genel Merkezin yaptığı anket çalışmaları sürüyor. Mevcut Belediye Başkanı Kazım Arslan ile teşkilat temayül yoklamasında ismi hiç de azımsanmayacak kadar gündeme geldiği için dikkat alınmak durumunda kalınan Ak Parti İl Başkanı Celal Köse isimleri hakkında vatandaşların görüşlerinin alındığı anketin sonuçlarının en geç bugün değerlendirilerek açıklanması bekleniyor.

Anketin açıklanması sonucunda Yozgat’ta Ak Partiden kimin Belediye Başkan adayı olarak gösterileceği netlik kazanmış olacak. 

KAZIM ARSLAN KİMDİR?

10 Ağustos 1959'da Yozgat'da doğdu.

Yozgat Cumhuriyet İlkokulu, Yozgat Merkez Ortaokulu ve Yozgat Lisesi'nde okudu. 1982 yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Doktora eğitimini Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Klinik Biyokimya ana bilim dalında, 1995 yılında tamamladı. Keşan Suluca Sağlık Ocağı Tabipliği, Keşan Verem Savaş Dispanseri Baştabipliği, Sorgun İlçe Sağlık Grup Başkanlığı, Sağlık Bakanlığı 1.Sağlık Projesi Yozgat İl Koordinatörlüğü ve Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

1994 yılında meslek icrasına ara vererek o yıl yapılacak olan yerel seçimlerde Refah Partisi'nden Yozgat Belediye Başkan adayı olarak siyasi çalışmalara başladı. Ardından bir süre daha serbest tabiplik yaptı. 

Yine 1994 yılından itibaren yerel ve ulusal dergi ve gazetelerde (Marifet, Yozgat Gündem, Milli Gazete, Yenisöz) siyasi, güncel ve kültürel konularda günlük makaleler yazdı. 

1995 genel seçimlerinde Refah Partisi'nden Yozgat Milletvekili seçilerek TBMM'de bulundu. TBMM Plan Bütçe Komisyonu ve Sağlık Komisyonu Üyeliklerinde bulundu. Refah Partisi'nin Anayasa Mahkemesi'nce kapatılmasının ardından 1998 yılında kurulan Fazilet Partisi'nde Yozgat Milletvekili ve GİK üyesi olarak görev yaptı.

Fazilet Partisi'nin de 2000 yılında Anayasa Mahkemesi kararıyla kapatılmasının ardından yerine kurulanSaadet Partisi kurucuları arasında yer aldı ve GİK üyeliği ile parti Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu.

2010 yılında parti içi meseleler sebebiyle parti genel başkanı ve diğer GİK üyeleri ile birlikte Saadet Partisi görev ve üyeliğinden istifa ederek Prof. Dr. Numan Kurtulmuş başkanlığında kurulan HAS Parti'nin kurucuları arasında yer aldı. HAS Parti GİK üyeliğinin ardından parti Genel Sekreterliğine getirildi ve Eylül 2012' de partinin Kurucular Kurulu kararıyla kapatılmasına kadar bu görevi yürüttü.

Arslan, HAS Parti ile AK Parti Bütünleşme sürecinin ardından Numan Kurtulmuş ile birlikte AK Parti'ye katılanlar arasında yer almıştır.

2014 Yılında Yozgat Ak Parti Belediye Başkanı seçiledi ve halen Belediye Başkanlığı görevini yapmaktadır.

CELAL KÖSE KİMDİR?

1972 yılında Yozgat’ta doğdu. 

İlk, Orta ve Lise tahsilimi Yozgat’ta tamamladı. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. 

Yüksek Lisans eğitimini Karadeniz Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi anabilim dalı Kamu Yönetimi bölümünden siyasi partiler kanununa göre seçme seçilme esasları, parti içi demokrasi ve liderler sultası başlıklı Yüksek Lisans tezini vererek mezun oldu.

İş hayatında inşaat, akaryakıt, gıda ve madencilik gibi çeşitli alanlarda faaliyeti oldu. Ana faaliyeti 1984’ten beri aile büyüğünün de faaliyeti olan inşaat (yap-sat) müteahhitlik hizmetleridir. 

Siyasi hayatına ilk olarak Refah Partisi Gençlik Kollarında başladın. Ak Partinin kuruluşunda kurucu İl Başkan Yardımcısı olarak görev aldı, Şubat 2002’de Genel Merkez tarafından Yozgat Merkez İlçe Teşkilatını kurmak üzere Kurucu Merkez İlçe Başkanı olarak görevlendirildi. 2007 Yılında kendi isteği ile görevinden ayrıldı. 

23 Ağustos 2017 tarihinde ise Genel Başkan tarafından Cumhurbaşkanı iken Genel Başkan olduktan sonra ilk İl Başkanlığı atamasıyla Ak Parti Yozgat İl Başkanlığına atandı. Halen Yozgat İl Başkanlığı görevini yürütmekte. Evli ve 2 çocuk babası.


Bu haber 26 Kasım 2018 Pazartesi tarihinde eklenmiştir.