Son Dakika

ROMA HAMAMINA TANITIM ATAĞI

Sarıkaya ilçesinde bulunan ve bu yıl UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan, yaklaşık 2 bin yıllık tarihe sahip olan ve halk arasında "Kral Kızı" olarak bilinen Roma hamamı Basilica Therma'nın tanıtım çalışmaları sürüyor

Bu haber 390 kez okundu.
Yazı Boyutu

Sarıkaya ilçesinde bulunan ve bu yıl UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan, yaklaşık 2 bin yıllık tarihe sahip olan ve halk arasında "Kral Kızı" olarak bilinen Roma hamamı Basilica Therma'nın tanıtım çalışmaları sürüyor.

Yozgat Valiliği ve ORAN Kalkınma Ajansı tarafından 1. Ulusal Yozgat Basilica Therma Buluşma Günleri düzenlendi. Türkiye'nin birçok üniversitesinden akademisyenlerin, turizm firma temsilcileri ve turizm yatırımcılarının katıldığı buluşma günlerinde katılımcılar, Roma hamamını inceleyip bilgi aldılar.

Vali Kadir Çakır, yaptığı açıklamada burasının Roma'nın, Bizans'ın temeli olan bir yer olduğunu söyledi. Her yerde sıcak suyun bulunduğunu anlatan Vali Çakır, "Burada hem sıcak su var, hem tarih var. Kralların kullandığı bir alan. Bizim bu coğrafyamız, dünyanın en büyük medeniyetlerinin yaşadığı bir coğrafya. Kültür, turizm ve sağlık açısında burası önemli bir yer. Buranın değerinin farkına artık herkes vardı. Onun için bu mirası el birliği, gönül birliği ile korumamız ve sahip çıkmamız gerekmektedir." dedi.

Üç gün devam edecek etkinliğe, farklı üniversitelerden akademisyenler, gazeteciler, turizm sektöründeki işletme yöneticileri, otel sahipleri, yayıncılar, reklamcılar katılacak.


Bu haber 19 Kasım 2018 Pazartesi tarihinde eklenmiştir.