Son Dakika

KÜLLERİNDEN DOĞAN ŞEHİR

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, gelecek nesillere yaşanabilir bir Yozgat bırakmak için kalıcı çözümler üzerinde çalıştıklarını söyledi

Bu haber 1577 kez okundu.
Yazı Boyutu

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, gelecek nesillere yaşanabilir bir Yozgat bırakmak için kalıcı çözümler üzerinde çalıştıklarını söyledi. 

Günü kurtarma amacında olmadıklarını ifade eden Arslan, geleceği planladıklarına dikkat çekti.  

Geçmiş dönemlerde yapılan hizmetleri sahiplendiklerini ve eksikleri tamamladıklarını dile getiren Arslan, yaşanabilir bir Yozgat için radikal kararları uyguladıklarını belirtti. 

Hizmet noktasında herkesi memnun etmenin mümkün olmadığının altını çizen Arslan, aldıkları tepkilerin birkaç yıl sonra desteğe dönüşeceğini aktardı. 

Arslan, “Şehrimizin sadece bugününe değil, geleceğine yönelik adımlar atıyoruz. Projelerimizi bir bir tamamlıyor, hemşehrilerimizin kullanımına sunuyoruz. Altyapı, çevre, ulaşım gibi başlıklarda yatırımlarımız mevcut. Bizim tek derdimiz bu şehre hizmet etmek. Yozgat’ı yeşil alanlarıyla, çevresiyle, doğal güzellikleriyle, yatay mimarisiyle, estetiğiyle geleceğe taşıyacağız. İnşallah ilkelerimizden ayrılmadan çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“YOZGAT TARİHİNİ YENİDEN CANLANDIRIYORUZ”

Yapılaşmanın hızlanması ile Yozgat’ta tarihi konakların bakımsız kaldığını ve harabe haline geldiğini ifade eden Arslan, bu durumu değiştirmek üzere çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Arslan; “Dünden bu güne Yozgat’ta tarihi konaklarımız fiziksel olarak çok değişikliğe uğradı. Yozgat eskiden tarihi yapıları çok olan bir şehirdi. 1970-1990 yılların başlarından itibaren tarihi konaklarımız, ne yazık ki ve Yozgat’ın yeniden yapılanması ile beraber şehirleşmenin getirdiği bina ve betonlaşmanın içerisinde yok olmaya başladı. Tarihi konaklarımızı yeniden canlandırma çalışması içine girdik. Dünden bu güne bir yolculuk yaptık. Tarihi konaklarımızın faaliyet içerisine girmesini istedik. Her bir konağımızı aktif hale getirdik.

Hüzni Baba konağımızı yaptık. Hüznü Baba, Yozgatımızın önemli şairlerinden. Edebiyat ve şiir alanında üstat bir olması sebebiyle isminin yaşaması ile beraber, şiir, edebiyat ve musiki konağımız olsun dedik ve yaptık. Hayri İnal Konağımızı daha önceden yaptık. Burada dışarıdan gelen misafirlerimizin gezinti sohbet muhabbetlerini yapmaları için konağımızı aktif hale getirdik. Bunların yanı sıra Muteber Divanlıoğlu Konağı, Zarife Nine Konağı, Kayyumzade Konağı, Aşiyan Konağı, Karslıoğlu Konağı, Yöresel Ürünler Konağı, Mehmet Ağa Konağı,  Erbazlar ve Halil Efendi Konakları, Sırasöğüt Konağı konaklarınında restore çalışmları bitti.” dedi. 

GÖL KAFE YAKINDA HİZMETE AÇILIYOR

Türkiye’nin ilk milli parkı Çamlık eteklerindeki Cevdet Dündar Göleti çevresinde oluşturulan Fatih Tabiat Parkı’na inşa edilen kafeterya açılışa hazırlanıyor. 

Arslan, Çamlık Göl Kafe’nin önümüzdeki günler içerisinde hizmet vermeye başlayacağını söyledi.

Arslan, göl manzarası eşliğindeki kafeteryada son düzenlemeler yapıldığını kaydetti. 

Arslan, “Çamlık Göl Kafeterya’da birlikte vatandaşların boş zamanlarını geçirebilecekleri ve nefes alabilecekleri bir mekan oluşturuldu. 200 metrekare alana sahip kafeterya Çamlık girişinde bulunuyor” dedi.

ÖDEME YAPMAK DAHA KOLAY

Kentpark ve Cumhuriyet Meydanında kurulan iki ATM 7/24 tahsilat işlemleri için kullanılabilecek. Uygulama ile hem iş yükü azalacak hem de vatandaşların işlemleri kolaylaştırılacak.

Arslan, Belediye olarak Yozgat’ta bir ilki daha hayata geçirdiklerini söyledi.

Arslan, “ Dört ay önceden projelendirdiğimiz bir durum şuan faaliyete geçiyor. Belediyemizin yeni bir hizmeti olan fatura ödeme noktaları kısa süre içerisinde Yozgat halkına hizmet vermeye başlayacak. Belediye veznelerimizde yapılan tüm tahsilat hizmetlerini bu ödeme noktalarında vatandaşlarımız rahatça yapabilecekler. Bu ödeme noktalarında emlak vergileri, kira ödemeleri, su ödemeleri, YOBİS işlemleri ve daha sayamadığımız birçok ödeme yapılabilecek" dedi. 

ATM  noktalarının 24 saat hizmet vereceğini dile getiren Arslan, “Şu an için başlangıç olarak iki adet ödeme noktası kuracağız. Bu ödeme noktalarından bir tanesi Cumhuriyet Meydanı'nda bir tanesi ise Kent Park'ta 7/24 vatandaşlarımıza hizmet verecek. Bu hizmetle Yozgat Belediyesi 81 il içerisinde yine ilklere imza atan bir belediyecilik hizmeti vermiş olacak. Ödeme noktalarında vatandaşlarımız hem tüm bankaların kredi kartları ile hem de nakit olarak ödeme yapma imkanı bulacaklar. Kartlı sayaç kullanan su abonelerimizin sıkça dile getirdiği gece su yüklemesi yapamıyoruz sorunu da artık bu ödeme noktaları ile son bulacak”  diye konuştu.

ORİJİNAL ADINI VERDİK

Yozgat Belediyesi tarafından tarihi tol çarşıda yapılan restorasyon çalışması sonrasında büyük ilgi gören arastana orijinal ismi verildi.

Arslan, caddeye orijinal isminin verildiğini söyledi.

Arslan, “Yozgat’ın eski belediye başkanlarından Cemil Çiçek, Büyük Camii etrafında buğday pazarı yapınca buradaki sokağa da buğday pazarı ismi verilmişti. Tabi zamanla sokak eski orijinal halini kaybetti. Tol çarşıda yapılan restorasyon sonrasında orası tekrar gün yüzüne çıkarıldı. Orası şimdi yeniden canlandı. Hediyelik eşyaların satıldığı, çay ve kahve içilebilen güzel bir mekan haline geldi. Belediye meclisimiz aldığı karar ile oraya tekrardan orijinal ismini verdi. Sadece mimari yapısı ile değil ismi ile de orası orijinal haline dönüşmüş oldu” dedi.

OTOPARK'TA SONA DOĞRU

Arslan, önceki yıl yapımına başlanılan 350 araçlık kapalı otopark inşaatında sona gelindiğini belirterek, yıl sonuna kadar kapalı otoparkı hizmete açacaklarını söyledi. 

Yozgat'ın otopark sorununun yeni olmadığını vurgulayan Arslan, şehrin otopark sorununun 30- 40 yıldır devam ettiğini ve bu zamana kadar ilk defa kendilerinin ciddi bir çalışma içerisine girdiklerini belirtti. 

Arslan,"Geçmiş dönemlerden kaynaklı çarpık yapılaşma ve imar sorunlarından dolayı şehrimiz plansız bir şekilde gelişti. Göreve geldiğimiz günden bu yana önemli projeleri hayata geçirdik ve yapmaya da devam ediyoruz. Metruk binalar, hem tehlike arz ediyordu, hem de görüntü kirliliğine neden oluyordu. 

Biz bunları yıkarak ve yeni yollar açarak kentimizin adeta nefes almasını sağladık. İlimizin bugün otopark sorunu varsa bu yeni bir sorun değil. Yıllardır artarak devam eden bir sorundu. 

Biz bu sorunu çözmek için bugüne kadar kimsenin yapamadığı yer altı katlı otopark inşaatına başladık. Şuan kaba inşaatı tamamlanmak üzere ve inşallah yıl sonuna kadar en kısa sürede hizmete açmış olacağız" dedi. 

Çalışmalar yapılırken zaman zaman haklı olarak sıkıntıların yaşandığını kaydeden Arslan,"Elbette bir çalışma yapıyorsunuz ve bu çalışma merkezde ve şehrin yoğunluğu olan bölgelerde olunca haliyle hepimiz etkileniyoruz. 

Bizim amacımız şehrimize kalıcı hizmetler eserleri üretmektir.  Yapılan yatırımlar basit, küçük yatırımlar değil büyük projelerdir. Tabi bitince yatırımın hizmetin değeri daha iyi anlaşılıyor. Bunun örneklerini bütün mahallelerimizde görebiliriz." diye konuştu. 


Bu haber 19 Ekim 2018 Cuma tarihinde eklenmiştir.