Son Dakika

YOZGAT SİZE BU YETKİYİ VERDİ

Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven YozgatValiliği’nin düzenlemiş olduğu ve sadece AKP’li vekillerin davet edildiği Tarım Çalıştayı hakkında açıklamalarda bulundu

Bu haber 1663 kez okundu.
Yazı Boyutu

Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven YozgatValiliği’nin düzenlemiş olduğu ve sadece AKP’li vekillerin davet edildiği Tarım Çalıştayı hakkında açıklamalarda bulundu. “Yozgat Valisi Sn. Kemal Yurtnaç Valilikte bir Tarım Çalıştayı düzenliyor ve çiftçiler ile Ziraat Odası gibi kuruluşları davet ediyor. Buraya kadar bir sorun görünmüyor gayet güzel bir davranış diyeceğiz. Ancak bakıyoruz ki bu çalıştaya AKP'li vekiller de davetli. Hatta basına Bekir Bey düzenliyormuş gibi yansıdı.

Peki bu ilin CHP ve MHP milletvekilleri neden bu çalıştaya davet edilmiyor? Neyden korkuyorsunuz? Amaç tarımı mı konuşmak yoksa siyaset mi yapmak? Sayın Vali Türkiye Cumhuriyeti’nin mi valisi yoksa AKP'nin mi valisi? Yozgat Valiliği bünyesinde bir etkinlik yapıyor ise protokol listesine bakacak ve ilin bütün seçilmiş milletvekillerini ve siyasi parti temsilcilerini de davet edecek. Çünkü orası AKP Valiliği değil! Eğer siyaset yapmak istiyorsa istifa etsin buyursun yapsın. Ancak bir kamu kurumunu devlet ciddiyetinden uzak bir şekilde siyasete alet etmeye kimsenin hakkı yok” diye tepki gösteren Keven; “Tabanda oluşan tepkiyi fark ettiler ve bir şey yapma gereği duydular. Bunun tek nedeni de bizim seçimden sonra bir yere gitmeyip köy köy ilçe ilçe gezerek bu şehrin sorunlarını çiftçinin sorunlarını mazotu gübreyi nohutu pancarı yani tarımın sorunlarını dinleyip gündeme taşımamızdır. Tarımın çiftçininsorununu çözmek istiyorsanız Tarım Bakanı’na bu ithalat politikasına bir son ver diyeceksiniz. Maliye Bakanı'na çiftçi mazot alamıyor ÖTV’yi kaldıralım diyeceksiniz. Süt ve yemde vergileri sıfırlayalım diyeceksiniz. Bunları diyebilir misiniz? Yıllarca Yozgat size bu yetkiyi verdi yaptınız mı? Maalesef Hayır. Çünkü ülkeyi bir kişi yönetiyor. Çiftçi köylü emekçi hiç biri umurlarında değil. Aylar önce Toprak Mahsulleri Ofisi kapalı dedik Meclis'te de gündeme getirdik bir yetkili çıkıp neden kapalı demedi. Nohut mercimek fiyatları geçen yıla göre aşırı düşük zarar ediyoruz dedi çiftçilerimiz gittik yanlarına dertlerini dinledik sonra Meclis'te söz hakkı alıp bu sorunları dile getirdik. Bir yetkili çıkıp mercimek üreticisine sizin ne sorununuz var demedi. Tarım Bakanı’na Yozgat çiftçisi perişan ithalata son verecek misiniz diye soru önergesi verdik halâ bir cevap yazamadılar! Çünkü bu millete söyleyecekleri yalanları kalmadı.Şimdi bir yerlerden laf işitmiş olacaklar ki çiftçiyi tarımı hatırladılar. Çiftçiyi ve kendi kendine yeten ülke tarımımızı sizin 16 yıllık politikalarınız mahvetti. Siz tarımı ithalata boğdunuz. Eğer tarım aklınıza geldiyse gidin önce ithalata bir son verin” diye konuştu.


Bu haber 15 Ekim 2018 Pazartesi tarihinde eklenmiştir.