Son Dakika

MÜCADELEYE TAM DESTEK

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Yozgat Şube Başkanı Ali çatar, iş dünyası olarak enflasyonla mücadelenin sağlıklı bir ekonomi için önemli olduğu ifade etti

Bu haber 423 kez okundu.
Yazı Boyutu

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Yozgat Şube Başkanı Ali çatar, iş dünyası olarak enflasyonla mücadelenin sağlıklı bir ekonomi için önemli olduğu ifade etti.

TÜMSİAD Yozgat Şubesi, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı “Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programına” ilişkin olarak yapılan açıklamada, TÜMSİAD’ın Enflasyonla topyekun mücadele yolunu desteklediği belirtildi.

SAĞLIKLI EKONOMİ

TÜMSİAD Yozgat Şube Başkanı Ali çatar, tüm firmalardan asgari yüzde 10 indirim, doğalgaz ve elektriğe yönelik zam yapmama kararı, kredi faizlerine yönelik yüzde 10 indirim ve sürecin iletişimini kolaylaştırıcı tüm tedbirlerin sektörü rahatlatacağı dile getirilen açıklamada, enflasyonla mücadelenin sağlıklı bir ekonomi için önemli olduğunu vurguladı.

KALICI MÜCADELE

Çatar; “Finansman maliyetlerinin düşürülmesi, belgelendirme ve tescil işlemlerinde indirimler, girdi ve yatırım maliyetlerini düşürerek ithalatı azaltıcı yerli üretimi teşvik etmek enflasyonla kalıcı mücadelenin temel ayakları olacaktır. Sosyal güvenlik sisteminde sağlanan mali gelişmeler hem işçi hem de işvereni düşünerek ekonomiyi güçlendirecek reformları hayata geçirmektedir. Yapısal reformlarla çalışma hayatına sağlanacak katma değer enflasyonla mücadelede önemli adımlar olmaktadır.” ifadelerini kullandı.

DENGELENME

Kurdaki yüksek dalgalanma sürecinin de durdurulduğunu ifade eden Çatar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yakın süreçte atılan adımlarla birlikte dengelenme süreci başlayacak ve kurdaki oynaklık ortadan kalkacaktır. Şu an kurdaki dalgalanmanın da azaldığını görüyoruz. Bu dalgalanmaların ortadan kaldırılmasıyla piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşen enflasyon oranlarının da düşeceğini göreceğiz.”

İSTİHDAMI KORUMA

Çatar, “Topyekun mücadele planının, milletimizle birlikte çalışarak başarıya ulaşacağından şüphe duymuyoruz. Elektrik ve doğalgaza zam yapılmaması da piyasayı rahatlatacaktır. 

KDV iadelerinin de yıl sonuna kadar gerçekleştirilecek olması enflasyonla mücadelemizde işletmelerimize büyük katkı sağlayacaktır. İstihdam kaybını önleyecek kredi ödemelerindeki geciktirmeler ve kredilerdeki yüzde 10 indirimler, bankacılık sektörünün de enflasyona desteğini ortaya sermektedir” dedi.


Bu haber 12 Ekim 2018 Cuma tarihinde eklenmiştir.