Son Dakika

BİR İLKE İMZA ATILDI

Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası ve TOBB Meybem A

Bu haber 391 kez okundu.
Yazı Boyutu

Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası ve TOBB Meybem A.Ş organizasyonunda “İkinci el motorlu kara taşıtları “ ticareti hakkındaki yönetmelik gereği 155 kişiye mesleki yeterlilik sınavı yapılacak.

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Üzeyir Arslan;” Ticaret Bakanlığı tarafından Resmi Gazetede yayımlanarak Şubat ayında yürürlüğe giren “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik” ile hali hazırda ikinci el araç satımı yapanlar ve bundan sonra sektörde çalışacak veya işyeri açacak kişiler için mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilmişti. 

Bundan sonra ikinci el otomobil satacak kişilerin yetki belgesi alması gerekecek. Uygulamaya, 13 Mayıs 2018 tarihi itibariyle başlanmış olup bu belgenin geçerliliği beş yıl olacak. İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapacak işletmenin yetki belgesine sahip olup olmadığı işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmeden önce yetkili idareler tarafından kontrol edilerek ve yetki belgesi olmayan işletmelere ruhsat verilemeyecek. Bu kapsamda Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası olarak durumu üyelerimizi bizzat işyerlerinde ziyaret ederek anlattık. 

Yaptığımız çalışmalar neticesinde üyelerimiz çok ciddi hassasiyet göstermiş ve 155 kişi ikinci el oto alım satımı mesleki yeterlilik belgesine başvurularını tamamlanmıştır. TOBB Meybem A.Ş ile yaptığımız işbirliği ve protokol gereği inşallah 10 Ekim 2018 Çarşamba günü mesleki yeterlilik belgesi teorik ve uygulama sınavlarımız yapılacaktır. 

Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası olarak yine bir ilke imza atarak Motorlu Kara Taşıtları alanındaki mesleki yeterlilik sınavını üyelerimizin ayağına kadar getirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.


Bu haber 10 Ekim 2018 Çarşamba tarihinde eklenmiştir.