Son Dakika

5 TEMEL KRİTER

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş 2019 Mart ayında yapılacak olan yerel seçimde Belediye Başkan adaylarında aranacak 5 temel kiriteri açıkladı

Bu haber 1966 kez okundu.
Yazı Boyutu

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş 2019 Mart ayında yapılacak olan yerel seçimde Belediye Başkan adaylarında aranacak 5 temel kiriteri açıkladı.

Kurtulmuş, vatandaşa hizmet etme sevdası içinde olanların kendileri için önem arz ettiğini dile getirerek, şöyle devam etti: "Adaylarımız en başta tevazu olacak. Kibirli olmadan halka yukardan bakmadan halkın sevdalası olarak bu yola çıkacaklar. Gerekirse dizini kırıp fukara sofrasında yemek yiyerek halkın içinden gönüllere taht kuracak. Adil olacak, adaletli olacaklar. Hısım, akraba konu komşu, adam kayırmak, insan kayırmak yok. Adil bir şekilde halka hizmet etme sevdası olan başüstünedir. Bu davadaki hizmet yeri de hazırdır. İşini bilen biri olmalı. Belediyecili hizmetleri ile ilgili bilgi ve donanıma sahip olmalıdır.Adaylarımızda arayacağımız bir özellik de riyakatli olmalıdır. Riyakatli bir şekilde işleri görebilecek beceri kabiliyete sahip olması lazım. Aradığımız son özellik ise sadakattir. Sadakatten kastımız falanca adama, karanlık odağa ya da falanca çevreye değil bizzat millete sadık olması, sadakatli olmasıdır. İşte FETÖ'cüleri gördünüz, 15 Temmuz öncesinde de çok vardı. Adamların sadakati millete değil sözde bir adama, sözde bir hocayaydı. Bizim sadakatimiz herhangi bir odağa değil milletimizedir.”

Yozgat’ta 24 Haziran seçimlerinde aldığı sonuçlarla hayal kırıklığı yaşatan AK Parti, yerel seçime büyük önem veriyor. Yozgat’ta AK Parti’de aday enflasyonu yaşanması bekleniyor. 

Geçmiş seçimlerde olduğu gibi çok sayıda isim kulislerde dolaşmaya başladı. AK Parti’de mevcut başkan Kazım Arslan’ın yanı sıra Ertuğrul Soysal, Osman Coşkun, Celal Köse, Taner Yıldız, Serdar Açıkgöz, Hüseyin Durusoy, Serkan Sönmez, Çelebi Altuntaş, Emin Ergin, Bahri Kayabaş, Ahmet Özel isimleri geçiyor. İsimleri geçenlerin yanı sıra Ak Parti genel merkezden de süpriz isimler bekleniyor.

AK Parti’de yerel teşkilatlardan destek isteyen aday adayların yanı sıra genel merkez nezdinde girişimlerde bulunan isimlerin bulunması dikkat çekiyor. 

ANKETLER BELİRLEYİCİ OLACAK 

2019 Mart’ında yapılacak yerel seçim için süreç işlerken, kamuoyunda ismi geçenler için farklı görüşler öne çıkmaya başladı. 

Bu ay içerisinde yapılacak anketler isimlerin belirlenmesinde etkili olacak. Aday tespiti öncesi mahalli idarelerin başarısını halka soracak olan AK Parti, belediye başkanlarının icraatlarını da anketlerle ölçecek. Böylece başkan ve hemşehrileri arasındaki iletişimin düzeyi ile beklentisi tespit edilecek. Mevcut belediye başkanı ile birlikte kamuoyunda isimleri geçenler anket değerlendirilmesine alınacak. 

SEÇİMLERDE İTTİFAK KONUSU

AK Parti ve MHP arasında 2019 yerel seçimleri için konuşulan ittifak konusuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, "Daha önceki seçimde de bir ittifak oldu ve bu ittifakın sonuçları alındı. Bu anlamdaki ilk görüşme iki partinin yetkili iki arkadaş arasında kendi tabirleriyle muhabbet görüşmesi olarak başladı. Bir adım atıldı. Bundan sonra partililerin yetkili kurullarına gelir ondan sonra da genel başkanlar bu konuda otururlar, değerlendirirler. Milletin menfaatine olan, partililerin menfaatine olan bir sonuç ortaya çıkar” dedi. 


Bu haber 02 Ekim 2018 Salı tarihinde eklenmiştir.