Son Dakika

Çeşmeler Suya Hasret

Bahar mevsiminde lüleleri doldurur şekilde akan çeşmeler, hazan mevsimin başlamasıyla Eylül’de suya hasret kaldı

Bu haber 403 kez okundu.
Yazı Boyutu

Bahar mevsiminde lüleleri doldurur şekilde akan çeşmeler, hazan mevsimin başlamasıyla Eylül’de suya hasret kaldı. 

Hazan mevsiminde bir başka ifadeyle güz aylarında sadece yapraklar dökülüp hasat yapılmıyor, aksine çağıl çağıl akan su kaynakları da uzunca yapılan olukları  kurutuyor.

Şimdiki literatürde sonbahar mevsimi olarak bilinen hazan ve güz aylarında  akar su kaynakları oldukça azalıyor. Kaynak su çıkarmak isteyenler için en sağlıklı sonucu almalarında belirleyici olan Eylül ayında sular  her yıl olduğu gibi yine azaldı. Bazı çeşmelerin suyu  tamamen kesilirken, bazıları da adeta nerde o bahardaki sular dedirtiyor.

Yıllar öncesinde yol kenarına yaptığı çeşmeyi ziyaret eden hayırsever Abdurrahman Telli, suyu çekilen çeşme başında içini çekti.

Sorgun ilçesinin Erkekli ile Halilfakılı köyleri arasındaki alana yol kenarına yaptırdığı çeşmeyi ziyaret eden  Hayırsever Telli Dede, “ Şimdi Yozgat’ta yaşıyorum.Bu çeşmeyi yaklaşık ondokuz  yıl önce yaptırdım. Bahar aylarında suyu bol, ancak güzün suyu azalıyor. Şimdilerde damla damla akıyor.  Gelip geçenler içsin, hayvanlarını sulasın diye yaptırdım. Bu civarda başka suyu yok, on metre uzunluğunda da oluk yaptırarak hayvanlar  da  sulansın istedim.” diye  konuştu.


Bu haber 25 Eylül 2018 Salı tarihinde eklenmiştir.