Son Dakika

Yıkım TBMM’ye Taşındı

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, daha önce yerine giderek tepki gösterdiği Yozgat Kadın Doğum Hastanesi binasının henüz 20 yıl olmamışken yıkılacak olmasını TBMM’ye de taşıdı

Bu haber 2157 kez okundu.
Yazı Boyutu

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, daha önce yerine giderek tepki gösterdiği Yozgat Kadın Doğum Hastanesi binasının henüz 20 yıl olmamışken yıkılacak olmasını TBMM’ye de taşıdı. 

CHP Milletvekili Keven, Bozok Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin yıkımına gösterdiği tepkiyi meclise taşıyarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yazılı soru önergesi verdi.

Keven, “Bozok Üniversitesi’nden alınan rapora göre binanın çürük çıktığı söyleniyor. Peki bu durumda Sağlık Bakanı’na soruyorum. Bir kamu binasının ekonomik ömrü sizce kaç yıldır? Bu bina eğer çürük ise binayı yapan yüklenici firmaya ve denetleyen kuruma bir yaptırımda bulunuldu mu? Bir kamu hastanesinin çürük inşa edilmesinin cezai yaptırımı olmayacak mı? Kamunun milyonlarca lirası heba edildi bunun hesabını kim verecek? Bu binanın arsası ne olacak nasıl değerlendirilecek? Kamuoyu bilgilendirme bekliyor” şeklinde bir dizi soru yöneltti.

Ekonomik sıkıntıların had safhada olduğu bu dönemde kamu kaynaklarının heba edilmemesi gerektiğine dikkat çeken Keven, günümüzde hâlâ kullanılan eski yapılardan örnekler verdi. 

“Yozgat ‘ta eski hükümet konağı binası bir Cumhuriyet Dönemi eseridir. Ve sapasağlam ayaktadır. Şimdi bu kullanılmayan binaya Yozgat Belediyesi taşınıyor. Bu kriz döneminde kamu kaynağını israf etmeyen belediyeyi kutluyoruz. 1930 yılında eğitime açılan Cumhuriyet İlkokulu binasını da herkes biliyor ki sapasağlam ayakta. 1895 yılında yaptırılan simge yapılarımızdan Yozgat Lisesi binası da sapasağlam ayakta ve eğitim vermeye devam ediyor. 

Peki bu durumda Kadın Doğum Hastanesi’nin daha yapılalı 20 yıl olmamışken çürük raporuyla yıkılacak olmasının bir cezası olmayacak mı?”


Bu haber 24 Eylül 2018 Pazartesi tarihinde eklenmiştir.