Son Dakika

PROJEYE YOĞUN DESTEK

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin başlattığı “Askıda Ekmek” projesine yoğun destek sağlanıyor

Bu haber 523 kez okundu.
Yazı Boyutu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin başlattığı “Askıda Ekmek” projesine yoğun destek sağlanıyor. Türkiye genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da MHP teşkilatları, ülkü ocaklarının yanı sıra MHPli belediyelerde adeta seferber oldu. Sarıkaya Belediyesi projenin daha fazla kişiye ulaşması için 500 ekmek kapasiteli elektronik bağış makinesini hizmete açtı. 

Açılış törenine MHP Milletvekili İbrahim Ethem Sedef, Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel, MHP İl Başkanı Ferhat Altan ve davetliler katıldı. 

Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel, Genel Başkanları Devlet Bahçeli’nin çağrısı sonrasında elektronik bağış cihazının Belediye bünyesinde ürettiklerini belirtti. 

Açıkel, “Cihazın içinde bir robot var. Kart ya da para ile çalışıyor. Dijital ekrandan kaç ekmek almak istediğini girdiği zaman o kadar ekmek veriyor. Ekmeği de kağıt poşet içerisinde veriyor. Parası ile ekmek almak istendiği zaman para üstü de veriyor” dedi. 

Cihazın hilal kart ile entegre edildiğini belirten Açıkel, “İhtiyaç sahipleri insanlara kart dağıtıyoruz. Bu kartta ile cihazdan ihtiyaç sahibi vatandaşlar ekmek alabilecek. Makine daha yeni olduğu için hilal kart dağıtımını yapmadık. Ama daha önceden bizim tespit ettiğimiz ve yardım yaptığımız kişiler var. Bunlara hilal kart vereceğiz. Bir Hilal karta 5 ekmek yükleyeceğiz” şeklinde konuştu. 

Makinenin 7/24 çalışacağını vurgulayan Ömer Açıkel, “Hem normal vatandaşlar hem de ihtiyaç sahibi olanlar gece, gündüz, hafta içi, hafta sonu dilediği zaman gelip bu makineden ekmeğini alabilecek. 

Dışında güvenlik kamerası ile acil çağrı butonları da var. Makine 112, 115 ve 110’u arayabiliyor. Üzerine bir tane dijital ekran yerleştirdik yaptığımız hizmetler orada yer alacak. Vatandaşlarımızın da bunları görme şansı olacak” dedi. 

MHP Yozgat Milletvekili Ethem Sedef, Askıda ekmek uygulaması, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden beri topraklarımızda yaşatılan büyük bir toplumsal dayanışma ve yardımlaşma geleneği olduğunu söyledi. 

Sedef, “Ekonomik zorlukları, ekmeğin değerini en iyi anlatan deyimlerden biri de “Ekmek aslanın ağzında.” sözüdür. 

Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli, ekmeğin aslanın ağzında olduğu günümüzün şartlarında, atalarımıza layık bir tavırla “Askıda Ekmek Projesi”ni başlatmıştır. Proje kamuoyuna yansıdıktan sonra; toplumumuzun yoksullara, ihtiyaç sahiplerine el uzatmadaki geleneksel erdemlerini aksettiren ve zamanaman çeşitli yerlerde münferit olarak sürdürülen bir millî geleneği hayırsever Türk milletinin gönülden sahiplendiği memnuniyetle görülmektedir” dedi. 

Sedef, Türk islam geleneğine göre komşusu aç olanın tok yatamayacağını kaydederek, “Askıda Ekmek projesi, binlerce yıldır Türk İslam geleneğinde var olan; ama bunun çok onurlu yapılması gerektiğini bilen insanlarız. İhtiyacı olan vatandaşlarımızın onurunu zedelemeden, Anadolu’da da hepimizin kullandığı bir tabir vardır; ’Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek’ şeklinde. Liderimiz Devlet Bahçeli Bey’in Türkiye genelinde ‘Kardeşlik Kampanyası’ adı altında başlattığı bir kampanyadır. Yozgat genelinde şu anda bu kampanya yapılıyor” dedi.


Bu haber 14 Ağustos 2018 Salı tarihinde eklenmiştir.