Son Dakika

TÜRK HALKI İHANETİ ASLA UNUTMUYOR

Temmuz gecesi hain darbe girişimini püskürten bu asil millet, ülkenin birliğine kast edenleri ve maşalarını unutmayacak

Bu haber 349 kez okundu.
Yazı Boyutu

Temmuz gecesi hain darbe girişimini püskürten bu asil millet, ülkenin birliğine kast edenleri ve maşalarını unutmayacak. 15 Temmuz 2016 gecesi yapılmak istenen başarısız darbe girişiminin üzerinden iki yıl geçti.15 Temmuz 2016 tarihinde 22.00 sularında İstanbul ve Ankara’da kendini gösteren darbeciler, TRT1’de ‘Yönetime el koyduk’ diyerek bildiri okutmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile milyonlarca vatandaş sokaklara dökülmüştü. Konya’da da halk Valilik ve Mevlana Meydanı başta olmak üzere askeri kışlaların önünde toplanmıştı. Hain darbe girişiminin üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen, yapılan ihanet bir türlü unutulamıyor. Türk halkı, eli kanlı terör örgütü FETÖ’ye lanetler okuyor. “Yurtta Sulh Konseyi” olarak adlandıran Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu askerler tarafından 15 Temmuz 2016 gecesi yapılmak istenen başarısız darbe girişiminin üzerinden iki yıl geçti.15 Temmuz 2016 tarihinde saat 22:00 sularında İstanbul Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü bir grup Jandarma Genel Komutanlığı askeri tarafından trafiğe kapatılmış, Ankara’da da F-16 tipi savaş uçakları alçak uçuş yapmaya başlamıştı. Milli İstihbarat Teşkilatı binasına askeri bir helikopterle ateş açılmıştı. TRT 1 canlı yayını kesilmiş, haber spikeri Tijen Karaş’a Yurtta Sulh Konseyi adına bir darbe metni okutulmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir televizyon kanalında canlı yayınına görüntülü telefon görüşmesi ile katılarak, girişimin Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılmadığını belirtmiş, tüm halkı meydanlara, köprülere ve hava limanlarına davet etmişti. 

TÜRK HALKI İHANETİ ASLA UNUTMUYOR 

Talimatı alan Türk halkı, canını hiçe sayarak darbecilere karşı durmuş ve bu duruşu ile dünyaya örnek olmuştu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde darbe girişimi konusu tüm siyasi parti milletvekilleri tarafından görüşülürken, Türkiye Büyük Millet Meclisi bombalanmıştı. Vatandaş, tankların altına yatmış, üzerine sıkılan kurşunlara göğüs gererek milli iradesine ve bütünlüğüne sahip çıkmıştı. Kritik noktaların önünü belediye otobüsleri ile kapatılmış, vatandaşlar yaklaşık 1 ay boyunca ikinci bir olası kalkışmaya karşı demokrasi nöbeti tutmuştu. Kazanan darbeci zihniyet değil, inançlı Türk halkı olmuştu. Olayın üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen Türk halkı yapılan bu ihaneti ilk günkü gibi hatırlayarak, aklından hiç çıkarmıyor. 

YOZGATLILAR 

FERASETLİ DAVRANDI 

Darbe girişimini haber alan Yozgatlı vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da talimatı ile Cumhuriyet Alanı’na gitti. Gece, tüm camilerden salalar okundu. Demokrasi nöbeti hiç aksatılmadan Yozgat’ta da tutuldu. On binlerce vatandaş, Cumhuriyet Alanı’nda bir araya gelerek, geleceğine sahip çıktı. Ellerine Türk bayraklarını alarak, meydana akın eden vatandaşlar, FETÖ’ye lanet yağdırdı. Yozgat, milli iradeye sahip çıktı. 

7’sinden 70’ine tüm Yozgatlılar sokağa döküldü. Yozgat’ta ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ anma etkinlikleri kapsamında binlerce vatandaş bir araya geldi. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen anma etkinliklerinde vatandaşlar, tekbirler getirerek FETÖ’nün darbe girişimine bir kez daha tepkisini ortaya koydu. Cumhuriyet Alanı’nda gerçekleştirilen program Kuran’ı Kerim tilaveti ile başladı. Mehteran gösterisinin ardından 15 Temmuz ruhunu yansıtan kamu spotu, fotoğraf ve filmler gösterildi. Günün önem ve anlamına ilişkin konuşmaların ardından Necip Karakaya konseri gerçekleştirildi. 15 Temmuz konulu yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi. POMEM korusu kahramanlık türküleri seslendirdi. Saatler 00:13’ü gösterdiğinde tüm camilerde salalar okundu. Yozgat’ta vatandaşlar sabahın ilk ışıklarına kadar nöbet tutarken, sabah namazını birlikte kıldılar.


Bu haber 16 Temmuz 2018 Pazartesi tarihinde eklenmiştir.