Son Dakika

Acil Değil Sürekli İhtiyaç

Kızılay, Yozgat’ta Cumhuriyet Alanı’nda kurduğu stantta kan bağışı kampanyasını sürdürüyor

Bu haber 281 kez okundu.
Yazı Boyutu

Kızılay, Yozgat’ta Cumhuriyet Alanı’nda kurduğu stantta kan bağışı kampanyasını sürdürüyor. Yozgat’ta vatandaşlar kan bağışı kampanyasına destek veriyor. 

Yozgat Kızılay Kan Merkezi Doktoru Selçuk Cansız, vatandaşların kan bağışına yoğun ilgi gösteriyor. Kanın acil değil sürekli bir ihtiyaç olduğuna da vurgu yapan Cansız, “Kan üretilemeyen bir dokudur ve halen tek kaynağı sağlıklı bağışçılardır. Kan bağışı hem toplumsal hem kişisel açıdan çok önemlidir. Eğer kan verir isek vücut yeni kan üretir ve bu vücut için yararlıdır. Her yıl binlerce insan, bir kaza ya da hastalık sonucunda kan bulamadığı için hayatını kaybediyor. Buna karşılık yapılan araştırmalar, yaklaşık 72 milyon insanın yaşadığı Türkiye’de yıllık kan bağış oranının, nüfusun yüzde 1’i kadar olduğunu gösteriyor. Oysaki kan bağışı, kan bekleyen binlerce insanın hayatını kurtarmanın yanı sıra, bağış yapan kişinin sağlığını da olumlu yönde etkiliyor. Kan Bağışı Yaşam İçin Yapılan Bir Armağandır Ülkemizde her yıl 2 milyona yakın kan ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç çoğunlukla hastaların yakınlarından ve acil durumda sağlanabilmektedir. 

18 ve 65 yaş arası olan sağlıklı bulaşıcı hastalığı veya riski olmayan 50 kg üzerinde kişiler kan bağışlayabilirler. Yılda üç kez kan bağışı yapılabilir. Sağlıklı kişilerin yılda en az 2 kez bağışı yapmasıyla ülke ihtiyacı karşılanabilmektedir. Ancak düzenli olarak kan bağışlayan kişi sayısı çok azdır” dedi. 

KİMLER KAN VEREBİLİR 

18 yaşını doldurmuş, 65 yaşından küçük sağlıklı herkesin kar verebileceğini de hatırlatan Cansız, şöyle devam etti: “Ancak bağışçıların sağlık sorgulamasından ve temel bir muayeneden geçirilmesinin ardından kimlerin kan verebileceği tespit edilir.

 18 yaşından küçük, yakın zamanda sarılık hastalığı geçirmiş, önemli ve sürekli bir hastalığı olanlar başta olmak üzere incelemeler sonucunda kan vermesi uygun görülmeyenlerden kan alınamaz.”


Bu haber 11 Temmuz 2018 Çarşamba tarihinde eklenmiştir.