Son Dakika

"KİNOA" YAYGINLAŞIYOR

Yozgat’ta, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından astronotların beslenmesinde kullanılan, protein ve temel aminoasitlerin tamamını içeren tek bitki olma özelliğine sahip “kinoa”, bölge çiftçisine alternatif ürün olarak sunuluyor

Bu haber 1098 kez okundu.
Yazı Boyutu

Yozgat’ta, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından astronotların beslenmesinde kullanılan, protein ve temel aminoasitlerin tamamını içeren tek bitki olma özelliğine sahip “kinoa”, bölge çiftçisine alternatif ürün olarak sunuluyor.

Yozgat’ta ilk kez ekilen ve astronotların yiyeceği olarakta bilinen “kinoa” bitkisinden olumlu sonuç alındı.

Yozgat İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik personelinin kontrolünde Sarınınören köyünde Şerafettin Ersoy’a ait tarlasında kinoa deneme ekimi yapıldı.

Yapılan bu örnek çalışma ile Yozgat ve bölgede değişimi takip eden üreticilerin fazla kazanç sağlayamadığı geleneksel tarım ürünlerinden uzaklaşarak kendilerine alternatif ve kazançlı bir üretim olan kinoa yetiştiriciliğinin yaygınlaşması hedefleniyor.

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaettin Özdemir, Kinoa bitkisinin Güney Amerika yerlilerinin ekip tükettiği temel ürünü olduğunu söyledi.

Özdemir, “Güney Amerika’da binlerce yıldır pirinç ve buğdayın yerini tutan çok geniş alanlarda tüketilebilen kinoa, aynı zamanda da ilaç endüstrisinde kullanılan bir bitkidir. 

Amerika ve Avrupa’daki bazı üniversitelerin yapmış olduğu araştırmalar sonucu kinoanın yüksek oranda protein içerikli olmasının yanında vücudumuzun temel yapı taşları olan ve dışarıdan gıdalar yoluyla aldığımız 

8 farklı aminoasidin tamamını bünyesinde bulundurduğu belirtilmiştir. İçerdiği yüksek protein oranı ile Amerikan bilim adamlarının dikkatini çekmiş ve özellikle uzayda uzun zaman kalan astronotların protein ihtiyacının karşılanması için düşünülmüş. Dünyada ve ülkemizin değişik yörelerinde ekim ve üretim çalışmaları yapılan bu bitki Ülkemize ilk defa Çokurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından ülkemize getirilerek deneme ekim ve üretimleri yapılmıştır. Ayrıca son yıllarda birçok kanser hastalığını tetiklediği belirtilen ‘gluten’i bünyesinde içermeyen kinoa, çölyak ve glüten alerjisi olan hastaların sofralarında kıymetli hale gelmeye başlamıştır. Bu bitkinin gitgide önem arz etmesinin diğer sebebi ise azalan su kaynaklarına karşın kinoanın çok zorlu ve kurak şartlarda dahi yetişebilmesi ve tarımının buğday kadar kolay olmasıdır” dedi.


Bu haber 19 Haziran 2018 Salı tarihinde eklenmiştir.