Son Dakika

GÖÇ TERSİNE DÖNÜYOR

Vali Kemal Yurtnaç, Yozgat’a yapılan yatırımların değerlendirmesini yaptı

Bu haber 535 kez okundu.
Yazı Boyutu

Vali Kemal Yurtnaç, Yozgat’a yapılan yatırımların değerlendirmesini yaptı. 

Yozgat’ın önemli derecede yatırım alan bir kent olduğuna dikkati çeken Vali Yurtnaç, hayata geçirilen somut projeler sayesinde göçün tersine dönmeye başladığını kaydetti.

HÜKÜMET KONAĞI 

HİZMET VERMEYE

 BAŞLADI

Yapımına 2014 yılında başlanılan ve Selçuklu-Osmanlı mimarisine sahip olan Yozgat Valiliği Hükümet binası halka hizmet vermeye başladı.

Yozgat’ın modern bir binaya kavuştuğunu söyleyen Vali Yurtnaç,” 40 bin metrekare kapalı alana sahip binada valiliğe bağlı 19 kurum ve 700 personelin hizmet verecek. Yeni hükümet binasında hizmet kalitesinin daha da artacak.” dedi.

Yozgat Valiliği olarak her zaman sonuç odaklı çalışmalar yürüttüklerini anlatan Vali Yurtnaç, amaçlarının hizmet standartlarını artırmak ve hükümet binasını kullanılabilir hale getirmek olduğuna vurgu yaptı.

Hükümet binasının şehrin kalbi olacağını dile getiren Vali Yurtnaç, “Binanın çevre güvenliği ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Eski valilik binasında park yeri sorunumuz vardı burada 370 araçlık otoparkımız olacak ve park sorunumuz kalmayacak. Geldiğim günden beri söylüyorum. Şehrin ciğerlerini doldurmuşlar bu şehir nefes alamıyor. Biz kamu birimlerini şehrin merkezi dışına alarak şehri nefes alır hale getireceğiz” dedi.

YOZGAT İYİ YATIRIM 

ALIYOR

Genel olarak bakıldığında Yozgat’ın iyi derecede yatırım alan illerden biri olduğunu dile getiren Vali Kemal Yurtnaç, “Kısaca değinirsek, geçtiğimiz günlerde hava alanın temeli atıldı. Hava alanı temelinden önce ise hızlı tren çalışmalarında ilk ray sistemi döşemesi yapıldı. Geçen sene Bozok OSB’nin yatırım programına alınması ile Yozgat bir yatırım cazibe merkezi haline getirecek” dedi. 

Vali Yurtnaç, Yozgat’a önemli yatırımların yapıldığını kentin bu anlamda bir basamak yukarı taşındığını kaydederek, “Yozgat’a yapılan yatırımların en önemlisi 16 ayda yapımı biten 475 yataklı şehir hastanesiydi. Yaklaşık bir senedir hasta kabul etmeye başlayan şehir hastanesi Yozgat’a hareketlilik getirdi. Geçtiğimiz günlerde Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ ve Ulaştırma Bakanımız Ahmet Aslan ile birlikte havaalanı temelini attık. Havaalanı inşaatının kısa zamanda bitmesi amaçlanarak Yozgat yurt dışından hasta alımı da olacak. Yani sağlık turizmi gelişecek” dedi. 

İŞ ADAMLARI ZİRVESİ MEYVESİNİ VERMEYE BAŞLADI 

Kentin özellikle Bozok OSB’nin de aktif olarak devreye girmesi ile  beraber yatırım çeken bir il olacağını anlatan Vali Yurtnaç, şunları söyledi;“ Geçtiğimiz yıl iş adamları zirvesi yaptık. Yaptığımız bu zirve meyvesini vermeye başladı ve Yozgat’ta artı bin 500 istihdam sağlayacak olan firmalar ilimize yatırım yapacaklar. Bunlar artarak devam edecek. Eğer firmalar gelip burada yatırım yapar ve işçi konusunda sıkıntı yaşarlarsa biz onlara mahcup oluruz. Buraya gelen ve gelecek olan firmalar tanınmış güvenilir firmalar. Özellikle işçi konusunda ve diğer konularda hepimizin bu firmaları desteklemesi gerekiyor. Biz burada üreten Yozgat’ı ortaya çıkarmak istiyoruz. Mevcut OSB’nin yanı sıra Bozok OSB’de ki çalışmalarımızda aralıksız olarak devam ediyor. Çalatlı köyü yakınlarına kurulacak olan küçük sanayi sitesi ile ilgi çalışmalarımızda devam ediyor. Biz buralarda il özel idaresi olarak kamulaştırma işlemlerini yapıyoruz. Bizimde orada ortaklığımız olacak” dedi.

ROMA HAMAMI 

UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNDE

Yurtnaç,” Yozgat Valiliği tarafından 2010 yılında yapılan çalışmalar sonucunda gün yüzüne çıkan ve geçtiğimiz yıl UNESCO’ya dahil edilmesi için yoğun girişimlerimiz sonucu Sarıkaya Roma Hamamı UNESCO Dünya Mirası geçici listesine alındı.” şeklinde konuştu.

Yozgat’ın ve Türkiye’nin en önemli kültürel varlıklarından biri olan tarihi Roma Hamamını en iyi şekilde tanıtmak için yoğun çaba harcadıklarını belirten Vali Kemal Yurtnaç, “Yozgat’ta göreve başladığım zaman ilk yaptığım işlerden bir tanesi Roma Hamamını yerinde görmek ve incelemelerde bulunmak oldu. 2010 yılında İl Özel İdaresi katkılarıyla müze müdürlüğü tarafından yapılan kazı çalışmalarında yarı olimpik havuz ve birçok kalıntı ortaya çıkarılmış ama tanıtımı için fazla bir çaba harcanmamış. Dünya üzerinde sadece iki yerde bulunan ve yaklaşık 2 bin yıldır termal sıcak suyu akan bu tarihin tanıtımı için girişimlerde bulunduk. Unesco Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hüseyin Avni Botsalı ve yönetim kurulu üyelerini ilimizde misafir ettik. Toplantı yaparak Roma Hamamını anlattık. Katıldığımız ulusal ve uluslararası turizm fuarlarında ana konseptimiz Roma Hamamı oldu. Kültür Müdürlüğümüz koordinesinde oluşturulan ekiple UNESCO başvurusu için teknik çalışmaları gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yıldan beri yaptığımız koordineli çalışmalar meyvesini verdi ve Sarıkaya Roma Hamamı UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alındı” dedi.

Vali Kemal Yurtnaç, Roma Hamamının gün yüzüne çıkarılmasında, tanıtımında ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alınmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Yozgat Valiliği olarak Roma Hamamı etrafında bulunan işyerlerinde kamulaştırma yaptık ve yıkımlarını gerçekleştirdik. Kazı çalışmalarını daha da genişleteceğiz. Ben inanıyorum ki bu yapı göründüğü şekli ile tek başına bir yapı değil. Kazdıkça tarih fışkırıyor. İnşallah bundan sonra Roma Hamamı hem Yozgat’ın hem de ülkemizin tanıtım ve turizmine daha önemli katkı sağlayacak” diye konuştu.

KALİTE VE HIZ ARTACAK

Son olarak Cumhurbaşkanlığı sistemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Vali Yurtnaç, Cumhurbaşkanlığı sisteminin Türkiye’yi rahatlatacağını ve idarede kalite ile hızın artacağı yeni bir başlangıç olacağını söyledi.  Vali Yurtnaç, vatandaşların sistem değişikliği ile rejim değişikliğini karıştırdığını belirterek, “ Millet karıştırıyor devletin rejimi ile hükümetin yönetim sistemi bu ikisi farklı bir şeylerdir. Biz devlet yönetiminde sonuna kadar üniter yapıyı savunuyoruz. Yani federal yapıyı asla savunmuyoruz böyle bir şey zaten yok. Ama hükümet yönetim sisteminde de cumhurbaşkanlığı sistemini esas alıyoruz. Parlamenter sistemi yüz yıldan beri denedik.  Koalisyonlar yaşadık. Pazarlık dönemleri gördük. Cumhurbaşkanlığı sisteminde bunları hiçbiri olmayacak. Zaten 5 yıllık süre ile seçiyoruz. Millet olarak bizim elimizde olan bir şey. Bizim milletimiz işlerin hızlı yürümesini, kararların hızlı alınmasını istiyor. Yöneticimizden şunu isteriz bir adaletli olsun iki pratik olsun. Pratikliği cumhurbaşkanlığı sisteminde görüyoruz. Bizim milletimizin yapısına bu sistem daha uygun bir sistem.” dedi.


Bu haber 13 Haziran 2018 Çarşamba tarihinde eklenmiştir.